Krucha szarlotka z krupczatki
Jesienią krucha szarlotka z krupczatki jest u mnie obowiązkowym ciastem na deser. Ciasto jabłecznik, to połączenie jabłek z kruchym ciastem i smakuje rewelacyjnie. Pyszna szarlotka pozwala, choć na chwilę zapomnieć o zimnie i szarości za oknem. Jedno z lepszych ciast z jabłkami.
Ciasto na szarlotkę przygotowałam z samej krupczatki, która nadała ciastu większej kruchości. Dodatkowo do masła dodałam nieco smalcu, który również wpłynął na kruchość i strukturę ciasta.
Do szarlotki z krupczatki najlepiej nadają się twarde jabłka (szara reneta, antonówka), które zbyt szybko nie rozpadają się podczas pieczenia. U mnie była dojrzała i bardzo słodka antonówka, która po upieczeniu utworzyła pyszną warstwę masy jabłkowej połączonej z kruchym ciastem.
Mam nadzieję, że również lubicie takie ciasto z jabłkami i chętnie je przygotowujecie 😃
Przepis na kruchą szarlotkę z krupczatki
Składniki na kruchą szarlotkę z krupczatki:
Ciasto kruche:
- 500 g mąki krupczatki (może dodać pół zwykłej pszennej)
- 150 g cukru pudru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 200 g masła (schłodzić)
- 50 g smalcu (schłodzić)
- 3 żółtka
- 2 łyżki śmietany
Masa z jabłek do szarlotki:
- 2 - 3 kg jabłek (szara reneta lub antonówka)
- 2 -. 3 łyżki cukru pudru
- 2 łyżeczki cynamonu
Dodatkowo:
Opis krok po kroku:
Jak zrobić kruchą szarlotkę z krupczatki?
- Składniki na kruche ciasto najpierw posiekać nożem, a następnie szybko zagnieść tylko do połączenia się składników, aby zbyt mocno się nie ociepliło.
- 2/3 części ciasta rozwałkować i położyć na dno wyłożonej papierem do pieczenia foremki, wstawić na 20 minut do lodówki. Po tym czasie nakłuć ciasto widelcem i najlepiej podpiec
przez około 8 minut w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku, aby sok z pieczonych jabłek tak bardzo nie wnikał w kruche ciasto. Przyznam się, że często pomijam ten krok, gdyż bardzo lubię warstewkę ciasta o smaku jabłkowym pomiędzy jabłkami a upieczonym kruchym ciastem. - 1/3 część ciasta zawinąć w woreczek foliowy i włożyć do zamrażarki.
- Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w bardzo cieniutkie plasterki, które delikatnie wymieszać z cukrem pudrem i cynamonem. Jeśli mamy bardzo słodkie jabłka to cukru nie dodawać, gdy zaś są kwaśne dodać więcej. U mnie tym razem szarlotka jest z 2 kg jabłek (po obraniu został tylko kg), ale zdecydowanie można robić ją z 3 kg i jabłek nie będzie za dużo.
- Podpieczony spód posypać bułką tartą i wyłożyć pokrojone jabłka, następnie zetrzeć na nie na dużych oczkach tarki zamrożone ciasto.
- Szarlotkę piec w piekarniku nagrzanym do 160 - 170 stopni C około 60 minut, jeśli ciasto zbyt mocno się przypieka, należy przykryć z wierzchu papierem do pieczenia.
- Krucha szarlotka z krupczatki świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Zobacz również: szarlotka z pianką.
Lubię ciasta na krupczatce, jest to bardzo szlachetna mąka :)
OdpowiedzUsuńTo prawda :)
UsuńUwielbiamy szarlotki, zwłaszcza na kruchym spodzie :)
OdpowiedzUsuńTo zupełnie tak jak ja :)
Usuńto jest to co uwielbiam :) aż mi ślinka cieknie od patrzenia :)
OdpowiedzUsuńZachęcam do zrobienia :)
Usuńz samej krupczatki nie robiłam... ale dodaję jej nieco do kruchego ciasta:) pyszne ciacho:)
OdpowiedzUsuńMiło mi, warto spróbować z samą krupczatką :)
UsuńAh jak dawno nie jadłam takiego ciacha, a uwielbiam szarlotkę.
OdpowiedzUsuńSuper deser :)
Miło mi i zachęcam do zrobienia :)
UsuńSzarlotka przepyszna, polecam. Ciasto kruche, jabłek dałam 3 kg, a mam blachę o wys. 5 cm, więc było ich mnóstwo :) Tylko syn poszkodowany - lubi tylko ciemne ciasta i serniki (bez owoców). Pani Aniu, dziękuję :) i pozdrawiam z Wrocławia
OdpowiedzUsuńCieszę się, że ciasto smakowało :) Mój syn również bardziej lubi serniki i ciasta czekoladowe, ale szarlotki nigdy nie odmawia. Dziękuję za pozdrowienia i również serdecznie Panią pozdrawiam :)
UsuńWłaśnie wstawiłam do piekarnika
OdpowiedzUsuń