Ciasto malinowa chmurka
Ciasto malinowa chmurka to pyszny deser, który sprawdzi się na każdą okazję. Ciasto z malinami będzie idealnym zakończeniem ważnego obiadu lub kolacji, a jego smak długo pozostanie w pamięci wszystkich gości. W skład ciasta wchodzi kruchy spód z dużą ilością malin w galaretce, krem śmietanowy z mascarpone i leciutka jak chmurka beza z migdałami.
Spis treści:
- Przepis na ciasto malinowa chmurka
- Składniki na ciasto malinowa chmurka
- Kruchy spód do ciasta - składniki
- Beza z płatków migdałowych - składniki
- Galaretka malinowa - składniki
- Krem śmietanowy - składniki
- Jak zrobić ciasto malinowa chmurka?
- Kruchy spód do ciasta - przygotowanie
- Beza z płatkami migdałowymi - przygotowanie
- Galaretka malinowa - przygotowanie
- Krem śmietanowy - przygotowanie
Ciasto malinowa chmurka jest dość łatwym do przygotowania ciastem, chociaż składa się z kilku różnych warstw. Kruchy spód do ciasta i beza z migdałami może być zrobiona wieczorem, a z rana galaretka z malinami i tuż przed złożeniem ciasta krem ze śmietany. Mnie najwięcej problemu zazwyczaj sprawia galaretka, gdyż trzeba dopilnować momentu, w którym zaczyna tężeć, ale da się ją jeszcze wyłożyć na ciasto i rozsmarować. W opisie przepisu podaję mój sposób na uratowanie galaretki, gdy przegapimy ten moment.
Ciasto z malinami w sezonie najlepiej robić z dodatkiem świeżych malin, poza sezonem zaś można ciasto przygotować również z wykorzystaniem malin mrożonych. Mrożone maliny dodawać do galaretki bez ich wcześniejszego rozmrażania, wtedy zachowają kształt. Nie polecam zamiany śmietany 36% na 30%, gdyż po ubiciu śmietana 30% jest zbyt lekka i nie utrzyma długo blatu bezowego z migdałami, chyba że się ją dodatkowo usztywni żelatyną.
Przepis na ciasto malinowa chmurka
Składniki na ciasto malinowa chmurka:
Kruchy spód do ciasta:
- 150 g mąki pszennej
- 30 g cukru pudru
- 100 g masła (schłodzić)
- 3 żółtka
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cukru z wanilią
Beza z płatkami migdałowymi:
- 3 białka
- 150 g cukru
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 50 g migdałów w płatkach
Galaretka z malinami:
- 3 galaretki malinowe
- 500 - 600 g świeżych lub mrożonych malin
Krem śmietanowy:
- 500 ml śmietanki 36% (schłodzić)
- 250 g serka mascarpone (schłodzić)
- 3 - 4 łyżki cukru pudru
- 2 łyżeczki cukru z wanilią
Jak zrobić ciasto malinowa chmurka?
Kruchy spód do ciasta:
- Mąkę wymieszać z cukrem, proszkiem i wanilią. Dodać żółtka i masło, które wstępnie drobno posiekać razem ze wszystkimi składnikami.
- Następnie szybko zagnieść jednolite ciasto i wylepić nim spód formy wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Wierzch ciasta wyrównać np. łyżką lub szklanką. Ciasto może się nieco kleić, ale ilości mąki nie zwiększać, gdyż po upieczeniu będzie zbyt twarde. Ewentualnie delikatnie oprószyć nią dłoń podczas wyrównywania. Formę wstawić na 20 - 30 minut do lodówki.
- Po wyjęciu ciasta z lodówki jego wierzch nakłuć równomiernie widelcem.
- Piec w piekarniku nagrzanym góra-dół do 185 stopni C przez około 15 minut, aż będzie lekko przyrumienione.
- Spód do ciasta można zrobić dzień wcześniej.
- Na wystudzony spód położyć lekko tężejącą galaretkę z malinami, a po zastygnięciu krem i upieczoną bezę z migdałami.
- Ciasto najlepiej się kroi, po co najmniej 12 godzinach spędzonych w lodówce. Malinowa chmurka zachowuje idealną formę i smak przez około 3 dni (dłużej nie sprawdzałam).
Beza z migdałami:
- Białka miksować stopniowo zwiększając obroty miksera do czasu, aż zaczną mocno się pienić.
- Nie przerywając miksowania dodawać po łyżce cukier i po każdym wsypaniu cukru miksować na dość wysokich obrotach, aby nie było wyczuwalnych kryształków cukru.
- Miksować do czasu, aż piana będzie sztywna i lśniąca.
- Na koniec dodać mąkę ziemniaczaną i sok z cytryny i krótko miksować.
- Dobrze ubita piana na bezę jest tak sztywna, że z trudem odkleja się od miski i trzeba pomóc, aby zdjąć ją z łyżki.
- Na papierze do pieczenia zaznaczyć/obrysować spód formy, w której było pieczone ciasto i na tej powierzchni rozsmarować ubitą na bezę pianę. Wierzch delikatnie wyrównać, aby powstał w miarę równy placek i posypać płatkami migdałów.
- Papier z bezą położyć na blaszkę z piekarnika i piec góra-dół w temperaturze 120 stopni C przez około 80 minut, aż beza będzie wypieczona/wysuszona i zacznie lekko pękać. Jeśli beza zbyt szybko zmienia kolor, należy zmniejszyć temperaturę do 100 stopni C i wydłużyć nieco czas pieczenia.
- Po upieczeniu bezy należy wyłączyć piekarnik i bez otwierania trzymać w nim bezę przez około 10 - 15 minut. Następnie uchylić nieco drzwiczki piekarnika i pozostawić w piekarniku bezę do całkowitego wystudzenia. Po wystudzeniu i wyjęciu z piekarnika bezę przykryć ręcznikiem papierowym. Bezę można ubiec nawet dzień wcześniej.
- Tajniki i sposób robienia bezy znajdziesz we wpisie "Jak zrobić idealną bezę?", w którym podany jest czas na suszenie nieco grubszej bezy.
Galaretka z malinami:
- Galaretki rozpuścić w 750 ml gorącej wody i wystudzić.
- Wystudzone galaretki delikatnie wymieszać z malinami i wstawić do lodówki, aby zaczęły lekko, tężeć. Mrożonych malin nie rozmrażać i po dodaniu do galaretek nie wstawiać do lodówki, gdyż galaretka bardzo szybko zastygnie. Jeśli nie uda się dopilnować i galaretka z malinami zbyt szybko stężeje, to uratować ją można np. poprzez rozpuszczenie jeszcze jednej galaretki w 1/2 wody podanej na opakowaniu. Galaretkę po wystudzeniu delikatnie wymieszać z rozdrobnioną wcześniej zastygniętą galaretką i od razu wyłożyć na ciasto.
- Lekko tężejącą galaretkę z malinami rozłożyć na wcześniej upieczony kruchy spód i wstawić do lodówki, aby galaretka stężała. Jeśli ciasta nie składamy w foremce to, należy przed położeniem galaretki wokół spodu zrobić z folii aluminiowej wysoki rant. Osłona zapobiegnie ewentualnemu zsunięciu się niezastygniętej do końca galaretki. Nigdy nie wylewać rzadkiej galaretki na kruchy spód, gdyż ciasto wchłonie galaretkę i spód straci swoją kruchość.
Krem ze śmietany z migdałami:
- Wszystkie składniki na krem krótko miksować, aby powstała jednolita konsystencja. Razem miksować tylko w przypadku śmietany 36%. Śmietanę 30% trzeba najpierw ubić z cukrem, a później stopniowo dodawać serek i wanilię.
- Śmietanka i serek powinny być dobrze schłodzone, co najmniej 12 h w lodówce.
- Krem przygotować tuż przed składaniem ciasta.
- Krem śmietanowy rozsmarować na dobrze zastygniętej galaretce i przykryć wcześniej upieczoną bezą.
Zobacz również: ciasto półkruche z dżemem.
Uwielbiam to ciasto <3!
OdpowiedzUsuńKlasyka. Wygląda smakowicie!
OdpowiedzUsuńWygląda wzorcowo. Nie wiem czemu, ale ja jej jeszcze nie robiłam :(
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Polecam, warto zrobić.
UsuńŚwietne ciacho. Nigdy nie robiłam takiego
OdpowiedzUsuń