Krucha szarlotka z krupczatki

/ 13

Jesienią krucha szarlotka z krupczatki jest u mnie obowiązkowym ciastem na deser. Ciasto jabłecznik, to połączenie jabłek z kruchym ciastem i smakuje rewelacyjnie. Pyszna szarlotka pozwala, choć na chwilę zapomnieć o zimnie i szarości za oknem. Jedno z lepszych ciast z jabłkami.

Szarlotka na kruchym cieście
Szarlotka na kruchym cieście wbrew pozorom nie jest zbyt skomplikowanym ciastem do wykonania. Najwięcej czasu zajmuje obranie i pokrojenie jabłek, ale warto, gdyż efekt wynagrodzi włożony trud.

Ciasto na szarlotkę przygotowałam z samej krupczatki, która nadała ciastu większej kruchości. Dodatkowo do masła dodałam nieco smalcu, który również wpłynął na kruchość i strukturę ciasta.

Do szarlotki z krupczatki najlepiej nadają się twarde jabłka (szara reneta, antonówka), które zbyt szybko nie rozpadają się podczas pieczenia. U mnie była dojrzała i bardzo słodka antonówka, która po upieczeniu utworzyła pyszną warstwę masy jabłkowej połączonej z kruchym ciastem.

Mam nadzieję, że również lubicie takie ciasto z jabłkami i chętnie je przygotowujecie 😃
Szarlotka krucha na krupczatce

Przepis na kruchą szarlotkę z krupczatki

Składniki na kruchą szarlotkę z krupczatki:

Liczba porcji: 15
Czas przygotowania: 45 minut
Pieczenie: 60 minut
Wartość kaloryczna: 100 g = 220 kcal
Forma o wymiarach: 24 cm x 34 cm x 7 cm
Kategoria: deser, ciasto, ciasto z jabłkami, krucha szarlotka, ciasto jabłecznik, placek z jabłkami
Dieta: ogólna

Ciasto kruche:

  • 500 g mąki krupczatki (może dodać pół zwykłej pszennej)
  • 150 g cukru pudru 
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia 
  • 200 g masła (schłodzić) 
  • 50 g smalcu (schłodzić) 
  • 3 żółtka 
  • 2 łyżki śmietany  

Masa z jabłek do szarlotki: 

  • 2 - 3 kg jabłek (szara reneta lub antonówka)
  • 2 -. 3 łyżki cukru pudru 
  • 2 łyżeczki cynamonu 

Dodatkowo: 

  • 2 łyżki bułki tartej 
  • Cukier puder do posypania
    Kruchy jabłecznik na krupczatce
    Szarlotka z podpieczonym wcześniej spodem
Opis krok po kroku:

Jak zrobić kruchą szarlotkę z krupczatki? 

  1. Składniki na kruche ciasto najpierw posiekać nożem, a następnie szybko zagnieść tylko do połączenia się składników, aby zbyt mocno się nie ociepliło. 
  2. 2/3 części ciasta rozwałkować i położyć na dno wyłożonej papierem do pieczenia foremki, wstawić na 20 minut do lodówki. Po tym czasie nakłuć ciasto widelcem i najlepiej podpiec
     przez około 8 minut w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku, aby sok z pieczonych jabłek tak bardzo nie wnikał w kruche ciasto. Przyznam się, że często pomijam ten krok, gdyż bardzo lubię warstewkę ciasta o smaku jabłkowym pomiędzy jabłkami a upieczonym kruchym ciastem. 
  3. 1/3 część ciasta zawinąć w woreczek foliowy i włożyć do zamrażarki. 
  4. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w bardzo cieniutkie plasterki, które delikatnie wymieszać z cukrem pudrem i cynamonem. Jeśli mamy bardzo słodkie jabłka to cukru nie dodawać, gdy zaś są kwaśne dodać więcej. U mnie tym razem szarlotka jest z 2 kg jabłek (po obraniu został tylko kg), ale zdecydowanie można robić ją z 3 kg i jabłek nie będzie za dużo. 
  5. Podpieczony spód posypać bułką tartą i wyłożyć pokrojone jabłka, następnie zetrzeć na nie na dużych oczkach tarki zamrożone ciasto. 
  6. Szarlotkę piec w piekarniku nagrzanym do 160 - 170 stopni C około 60 minut, jeśli ciasto zbyt mocno się przypieka, należy przykryć z wierzchu papierem do pieczenia. 
  7. Krucha szarlotka z krupczatki świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.

    Zobacz również: szarlotka z pianką.

Komentarze

  1. Lubię ciasta na krupczatce, jest to bardzo szlachetna mąka :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiamy szarlotki, zwłaszcza na kruchym spodzie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. to jest to co uwielbiam :) aż mi ślinka cieknie od patrzenia :)

    OdpowiedzUsuń
  4. z samej krupczatki nie robiłam... ale dodaję jej nieco do kruchego ciasta:) pyszne ciacho:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło mi, warto spróbować z samą krupczatką :)

      Usuń
  5. Ah jak dawno nie jadłam takiego ciacha, a uwielbiam szarlotkę.
    Super deser :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Szarlotka przepyszna, polecam. Ciasto kruche, jabłek dałam 3 kg, a mam blachę o wys. 5 cm, więc było ich mnóstwo :) Tylko syn poszkodowany - lubi tylko ciemne ciasta i serniki (bez owoców). Pani Aniu, dziękuję :) i pozdrawiam z Wrocławia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że ciasto smakowało :) Mój syn również bardziej lubi serniki i ciasta czekoladowe, ale szarlotki nigdy nie odmawia. Dziękuję za pozdrowienia i również serdecznie Panią pozdrawiam :)

      Usuń
  7. Właśnie wstawiłam do piekarnika

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady