Dżem z jabłek

/ 9

Jesienią warto przygotować pyszny dżem z jabłek, który zimą świetnie sprawdzi się jako dodatek do ciast, deserów, śniadań i kolacji. Wykonanie takiej aksamitnej marmoladki jest bardzo łatwe i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności.

Marmolada jabłkowa

Najsmaczniejszy dżem jabłkowy wychodzi z bardzo dojrzałych i soczystych jabłek, które dostępne są właśnie jesienią. U mnie dżem z jabłek powstał z bardzo słodkich antonówek z dodatkiem czerwonych jabłek, których skórki zabarwiły dżem na fajny kolor. Dżem jabłkowy doprawiłam cynamonem i sokiem z cytryny.

Dżem z jabłek będzie miał kremową i aksamitną konsystencję, gdy podgotowane jabłka przetrzemy przez gęste sito, aby oddzielić od niego skórki. Jabłka przed gotowaniem można również obrać, ale uważam, że pozbawimy dżem przyjemnego smaku i aromatu, który uwalniają skórki podczas gotowania. Dżem z jabłek nie wymaga dodawania zagęstników, gdyż w procesie gotowania płyn odparowuje i dżem gęstnieje.

Zachęcam do zrobienia takiego dżemiku na zimę, gdyż nie zawiera żadnych zagęstników i poprawiaczy smaku, jak to często bywa w tych dżemach ze sklepu. Takiego wspaniałego smaku dżemu jabłkowego nie znajdziecie raczej w żadnym sklepie, dlatego warto go zrobić samemu.
Powidła z jabłek

Składniki:

(na około 5 słoików o pojemności 500 ml) 
  • 3 kg dojrzałych jabłek
  • 500 - 650 g cukru
  • sok z 1/2 cytryny
  • 1 łyżka cynamonu
  • 250 ml wody 

Jak zrobić dżem z jabłek? 

  1. Jabłka umyć, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić na mniejsze kawałki. 
  2. Pokrojone jabłka włożyć do garnka o grubym dnie, dodać wodę i gotować do czasu, aż jabłka będą się rozpadać i oddzielać się będą od nich skórki. Co pewien czas zamieszać, aby się nie przypaliły. 
  3. Podgotowane jabłka przetrzeć przez sito, aby oddzielić od nich skórki, następnie włożyć z powrotem do garnka i dodać cukier, cynamon i sok z cytryny. Gotować ciągle mieszając do czasu, aż spora część płynu odparuje i dżem będzie miał gęstą, lepiącą się do łyżki konsystencję. Ilość cukru dostosować do kwaśności jabłek i swoich upodobań. 
  4. Czyste słoiki i pokrywki wyparzyć wrzątkiem. Pokrywki i brzegi słoików wytrzeć do sucha. 
  5. Bardzo gorącym dżemem napełnić słoiki, zakręcić i obrócić na deskę do góry dnem. Przykryć ścierką i pozostawić do całkowitego wystudzenia. Pukając delikatnie w pokrywkę sprawdzić, czy wszystkie słoiki się zamknęły, ma być głuchy odgłos. 
  6. Dżemy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

    Zobacz również: dżem z malin.

Komentarze

  1. Bardzo lubię jabłkowe musy i dżemy, są najlepsze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam i robię :) Pyszny jest :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeden z moich ulubionych dżemów!

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam dżemy jabłkowe domowej roboty, ja w swoim przepisie nie używam cynamonu - nie lubię

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cynamonu zbyt dużo nie dodaję, ale odrobina fajnie podkreśla smak jabłek.

      Usuń
  5. Robiłam dziś do naleśników pycha😋😋

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *