Kartacze z mięsem, jak zrobić?

/ 2

Kartacze z mięsem, czyli nieco większe pyzy zrobione z surowych i gotowanych ziemniaków oraz farszu z mięsa. Pyzy o podłużnym lub okrągłym kształcie znane prawie wszystkim, chociaż w różnych rejonach kraju mogą być inaczej nazywane (kartacze, cepeliny, pyzy). Smaczne i sycące danie na obiad, szczególnie dla osób potrzebujących dużo energii.

Kartacze, pyzy z mięsem i cebulką
Przepis na kartacze może występować również pod nazwą cepeliny lub pyzy. Kartacze mogą różnić się nie tylko nazwą i kształtem, ale i kolorem oraz nieco smakiem. Kartacze zawierające więcej surowych ziemniaków w stosunku do gotowanych, będą miały kolor szary, ale nieco ciemniejszy od tych z przewagą ziemniaków gotowanych. Pierwsze będą miały wyraźniejszy smak ziemniaków, drugie zaś będą delikatniejsze.

Kartacze z mięsem wymagają odpowiednich ziemniaków, które są mączyste i zawierają dużo skrobi. Surowy ziemniak po przekrojeniu i potarciu jednej części o drugą, powinien być wilgotny i się lepić. Dlatego ziemniaki z małą zawartością skrobi po starkowaniu, aby można było z nich robić kartacze, będą wymagały dodania mąki ziemniaczanej. Młode ziemniaki nie nadają się do robienia masy do kartaczy, gdyż zawierają zbyt dużo wody.

Mięso na farsz do kartaczy powinno zawierać nieco tłuszczu, aby farsz po ugotowaniu był soczysty i nie był twardy. Podczas wyrabiania mięsa na farsz nie zapomnieć o wodzie, gdyż ona również dodaje wilgoci i zmiękcza mięso.

Sposób podania kartaczy według uznania, można z samą podsmażoną cebulą lub z cebulą i podsmażonymi skwarkami z boczku albo słoniny.
Pyzy ziemniaczane z mięsem
Liczba porcji: 15
Czas przygotowania: 70 minut
Czas gotowania: 10 minut
Wartość kaloryczna: 100 g = 105 kcal
Kategoria: obiad
Dieta: mięsna

Przepis na kartacze z mięsem

Składniki na kartacze z mięsem:

  • 1000 g ugotowanych i wystudzonych ziemniaków
  • 1500 g surowych ziemniaków (obranych)
  • 2 - 4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1/2 łyżeczki soli

Farsz do kartaczy:

  • 700 g mielonej łopatki wieprzowej
  • 1 cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 łyżka majeranku
  • 2 łyżeczki pieprzu ziołowego
  • 1 łyżeczka pieprzu naturalnego świeżo mielonego
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 3 łyżki zimnej wody
  • 2 łyżki ugotowanych i potłuczonych ziemniaków (opcjonalnie)
    Dodatkowo:
  • 2 cebule
  • olej do smażenia
Do odmierzania używam: łyżki - 15 ml, łyżeczki - 5 ml.
Opis krok po kroku:

Jak zrobić kartacze z mięsem?

  1. Ziemniaki obrać i ugotować w lekko posolonej wodzie, a następnie przecisnąć przez praskę lub dokładnie potłuc tłuczkiem do ziemniaków i dokładnie wystudzić. Ziemniaki można ugotować dzień wcześniej.
  2. Surowe ziemniaki zetrzeć na drobnych oczkach tarki i dokładnie odcisnąć na gęstym sitku lub za pomocą gazy. Płyn odciskać do naczynia, które odstawić na około 10 minut. Po tym czasie delikatnie zlać płyn, a pozostałą na dnie skrobię dodać do ziemniaków.
  3. Do surowych ziemniaków dodać ugotowane i wystudzone ziemniaki, dodać mąkę ziemniaczaną i dokładnie wyrobić masę dłonią. Masa powinna być gęsta i pozwalać na łatwe formowanie kartaczy z farszem. Gęstość i lepkość masy zależy od rodzaju i mączystości ziemniaków, mniej mączyste mogą wymagać dodanie nieco więcej mąki ziemniaczanej.
  4. Z masy ziemniaczanej formować placki o grubości około 0,5 cm i wielkości dłoni. Wkładać do środka po łyżce farszu i dokładnie zlepiać, formując kształt kartacza.
  5. Przed zrobieniem wszystkich kartaczy, najlepiej przeprowadzić test gotowania na jednym. Jeśli kartacz będzie się rozpadać, to ziemniaki zawierały mało skrobi i trzeba dodać więcej mąki ziemniaczanej.
  6. Kartacze gotować w osolonej wodzie na średniej mocy palnika około 10 - 15 minut, licząc od czasu wypłynięcia. Kartacze wkładać do gotującej się wody po jednym tak, aby woda cały czas powoli się gotowała. Woda powinna gotować się delikatnie, aby kartacze się ugotowały i zachowały swój kształt.
  7. Kartacze podawać z podsmażoną cebulą lub jeśli ktoś woli ze skwarkami.

Farsz do kartaczy:

  1. Cebulę i czosnek drobno posiekać i dokładnie wyrobić z mięsem mielonym i pozostałymi składnikami.
  2. Do farszu można dodać 2 łyżki ugotowanych i potłuczonych ziemniaków, wtedy farsz będzie bardziej przylegał do ścianek masy ziemniaczanej. Nie jet to konieczne, ale polecam w przypadku, jeśli mięso nie jest tłuste.

    Zobacz również: kartacze

Komentarze

  1. Jak ja dawno takich nie jadłam :) To jedno z dań mojego dzieciństwa! Muszę je zrobić!

    OdpowiedzUsuń
  2. Narobiłaś smaku,aż poczułam ten zapach:)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady