Kartacze

Kartacze to bardzo popularne danie na Podlasiu, wykonane z ziemniaków i mięsnego farszu. Darzę go dużym sentymentem, gdyż jest to smak mego dzieciństwa. Doskonale pamiętam te szare kule serwowane przez moją babcię, okraszone skwarkami z cebulką i zalane gorącym wywarem po ich gotowaniu.

Kartacze, cepeliny, pyzy z mięsem
Kartacze z mięsem są sycącym i pożywnym daniem obiadowym. Niech Was nie zraża szary kolor kartaczy, taki ma być, gdyż przygotowuje się je z 3 części surowych ziemniaków i 1 części gotowanych. Ziemniaki w zależności od odmiany, gdy się je zetrze na tarce, mają różny czas ciemnienia. Do kartaczy najlepsze są odmiany ziemniaków mączyste z dużą zawartością skrobi (u mnie były raczej mało mączyste). Jeśli kartacze zrobimy z 2 części surowych i 1 gotowanych ziemniaków, to na pewno będą jaśniejsze, ale i ich smak również będzie zbliżony bardziej do pyz, a nie taki, jaki pamiętam z dzieciństwa.

Kartacze to danie nieco pracochłonne, ale warto poświęcić trochę czasu, aby w efekcie cieszyć się ich smakiem. Proponuję pracę podzielić na dwa dni. Wieczorem obrać i ugotować część ziemniaków i przyprawić mięso na farsz, a w dniu następnym dopiero obrać i zetrzeć pozostałe ziemniaki. Następnie z masy uformować i gotować kartacze.
Cepeliny, kartacze, pyzy z surowych ziemniaków
Liczba porcji: 13
Czas przygotowania: 70 minut
Czas gotowania: 15 minut
Wartość kaloryczna: 100 g = 115 kcal
Kategoria: obiad
Dieta: mięsna

Przepis na kartacze

Składniki na kartacze:

  • 1,5 kg obranych surowych ziemniaków (zetrzeć na tarce)
  • 0,5 kg obranych ziemniaków (ugotować)
  • 1 jajko
  • 1 - 2 łyżki mąki ziemniaczanej (gdy ziemniaki zawierają mało skrobi)

Farsz do kartaczy:

  • 600 g mielonego mięsa wieprzowego (u mnie z łopatki)
  • 3 ząbki czosnku (przecisnąć przez praskę)
  • 1 cebula
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 1 łyżka majeranku
  • 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
  • 1/2 łyżeczki pieprzu naturalnego
  • 1 - 2 łyżki zimnej wody
Dodatkowo:
  • cebula i boczek do okraszenia

Jak zrobić kartacze z ziemniaków i mięsa?

  1. Ugotowane w osolonej wodzie ziemniaki, dokładnie wystudzić i przecisnąć przez praskę lub dokładnie potłuc tłuczkiem. Można je przygotować wieczorem dzień wcześniej.
  2. Cebulkę do farszu obrać, drobno pokroić i podsmażyć na niewielkiej ilości tłuszczu, dodać do farszu.
  3. Składniki farszu dokładnie wymieszać. Farsz można przygotować wieczorem, wtedy przyprawy bardziej się połączą z mięsem.
  4. Surowe ziemniaki zetrzeć na tarce o najdrobniejszych oczkach. Masę wkładać partiami na sitko wyłożone gazą i mocno odciskać cały sok. Soku nie wylewać, odstawić go na około 10 minut i po odstaniu delikatnie zlać wodę, a skrobię osadzoną na dnie zebrać i z powrotem dodać do ziemniaków.
  5. Do suchej masy z surowych ziemniaków dodać wystudzone gotowane ziemniaki, jajko i mąkę ziemniaczaną w ilości zależnej od tego, jak wodniste były ziemniaki. Masę dokładnie wyrobić, aby miała jednolitą strukturę.
  6. Z masy formować placki grubości około 0,5 cm i wielkości, mniej więcej, swojej dłoni (dłonie delikatnie zwilżać zimną wodą). Na środek każdego placka nakładać po dużej łyżce farszu, zlepiać go, lekko dociskając formować kształt kartacza.
  7. Zagotować w dużym garnku osoloną wodę, polecam przeprowadzić przed zrobieniem wszystkich kartaczy test na jednym, gotować go 10 - 15 minut. Jeśli zacznie się rozpadać, będzie to znaczyło, że ziemniaki były z małą zawartością skrobi i należy dodać więcej mąki ziemniaczanej (1 - 2 łyżki).
  8. Kartacze gotować partiami, wkładać do wrzącej wody i gotować na bardzo wolnym ogniu, aby kartacze nie popękały i się nie rozpadły. Ugotowane kartacze delikatnie wyjmować łyżką cedzakową.
  9. Podawać od razu po ugotowaniu, okraszone podsmażoną cebulką lub boczkiem.
  10. Kartacze po włożeniu do głębokiego talerza, można również podać zalane wywarem po gotowaniu kartaczy i okrasić je podsmażonym boczkiem z cebulką.

    Zobacz również: kluski śląskie.

Komentarze

  1. Kartacze to zdecydowanie jeden ze smaków dzieciństwa, strasznie dawno ich nie jadłam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Słyszałam o nich :) przepis sobie zapisuję :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawa propozycja. Koniecznie do spróbowania:-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady