Sernik gotowany

/ 31

Pyszny i łatwy do zrobienia sernik gotowany na herbatnikach to kolejne ciasto bez pieczenia, które świetnie sprawdza się latem. Sernik gotowany jest niezbyt słodki z delikatną nutą wanilii i przyjemną w smaku polewą czekoladową. Ciasto bez pieczenia po zastygnięciu świetnie się kroi i wspaniale smakuje.

Sernik gotowany przekładany herbatnikami
Latem staram się jak najrzadziej korzystać z piekarnika i na deser przygotowuję zazwyczaj ciasto bez pieczenia. Dziś zrobiłam sernik gotowany na herbatnikach, który przypomina mi moje dzieciństwo, gdyż nie mając doświadczenia, próbowałam go przygotować i wychodziło mi coś kremowego, ale na pewno nie była to forma ciasta. Doświadczenie przyszło z czasem i teraz już wiem, jak należy gotować ser na sernik gotowany, a może raczej, jak nie należy go gotować.

Podstawowym błędem jest gotowanie sera na zbyt dużej mocy palnika, co powoduje rozwarstwianie się sera i w efekcie masa serowa nie ma odpowiedniej konsystencji. Ważne jest też to, aby masę z sera ciągle mieszać, gdyż ser może łatwo się przypalić i nie będzie nadawał się do jedzenia. Jeśli tych dwóch rzeczy dopilnujemy, to przygotowanie sernika gotowanego jest bardzo łatwe. Do gotowania najlepiej wybrać ser gęsty i z jak najmniejszą ilością pozycji w składzie, bez dziwnych dodatków.

Sernik gotowany można zrobić w szybkiej wersji, jako ciasto bez pieczenia z wykorzystaniem herbatników lub z upieczonym ciastem kruchym albo biszkoptem. 
Ciekawa jestem czy robicie taki sernik gotowany i jakie macie o nim zdanie?
Ciasto z herbatników przekładane serem

Przepis na sernik gotowany:

(forma o wymiarach 23 cm x 33 cm x 5 cm)
  • 1 kg mielonego sera twarogowego 
  • 200 g masła 
  • 1 szklanka cukru 
  • 1 - 2 laski wanilii 
  • 200 ml mleka 
  • 2 budynie waniliowe (80 g) lub 60 g mąki ziemniaczanej 
  • 4 jajka (L) 
  • 400 g herbatników kakaowych lub śmietankowych 

Polewa czekoladowa do sernika:

  • 150 g czekolady z 60% kakao 
  • 100 - 150 ml śmietany 30% 
  • 1 łyżka masła 
  • 1 łyżka cukru pudru
    Do odmierzania używam: szklanka - 250 ml, łyżka - 15 ml.

Jak przygotować sernik gotowany?

  1. W dużym garnku na niezbyt dużej mocy palnika rozpuścić masło i cukier. 
  2. Zdjąć garnek z palnika i dodać ser, ziarenka wanilii i roztrzepane jajka. Wymieszać składniki, aby powstała jednolita masa. Masę z serem podgrzewać na małej mocy palnika do czasu aż zacznie delikatnie gęstnieć, ciągle mieszać i nie dopuścić, aby masa się gotowała. 
  3. Zdjąć na chwilę garnek z palnika i do gęstniejącej masy wlać mleko wymieszane z budyniem, dokładnie wymieszać i gotować na niezbyt dużej mocy palnika, aż powstanie gęsta masa przypominająca konsystencję budyniu. 
  4. Dno foremki wyłożyć papierem lub folią do pieczenia i poukładać na nim herbatniki, na które wylać 1/2 gorącej masy serowej. Na masę wyłożyć warstwę herbatników i wylać pozostałą część masy, na której położyć warstwę herbatników. 
  5. Herbatniki polać polewą i sernik wystudzić, następnie wstawić najlepiej na całą noc do lodówki, aby sernik zastygł i zmiękły herbatniki. 

Jak zrobić polewę czekoladową:

  1. Śmietanę podgrzać w rondelku (nie gotować) i rozpuścić w niej pokruszoną czekoladę, masło i cukier puder. Powinna powstać jednolita ciekła polewa czekoladowa. 
  2. Dobrym sposobem na rozpuszczenie czekolady, jest włożenie wszystkich składników na polewę do talerza i wstawienie go na kilka minut do mikrofali na program do rozmrażania. Po rozpuszczeniu wszystko mieszać, aż powstanie jednolita konsystencja.

    Zobacz również: ciasto Snikers bez pieczenia.

Komentarze

  1. Bardzo apetyczny sernik :) Robię podobny, ale przekładam blaty ciasta :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Wersja z herbatnikami na lato, aby z piekarnika nie korzystać.

      Usuń
  2. Faktycznie super ten serniczek, z wielką chęcią bym taki zjadła już teraz :P

    OdpowiedzUsuń
  3. Ależ on jest równiutki jak od linijki :D że też mi takie nie wychodzą :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta polewa na herbatnikach raczej dobrze się rozpływa i wyrównuje, więc proponuję wypróbować, na pewno będzie równe :)

      Usuń
  4. Zapisuję sobie przepis. Ciacho wygląda bardzo smakowicie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. nie robiłam takiego,wygląda smakowicie

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam serniki! :) ten wygląda niezwykle zachęcająco :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Warto wypròbować wygląda super

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetnie wygląda ten serniczek, jest piękny i równy ;).

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetnie wygląda to ciacho :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Kuchciku, jaki ser? Ten na kg i zmielić, czy w wiaderku? I kiedy zrobić polewę?
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za pozdrowienia :) Ser może być z wiaderka, ale dobrej jakości, gęsty i bez dziwnych dodatków w składzie. Najlepiej kupić ser na wagę i go zmielić, wtedy wiadomo, że to sam ser. Z wiaderkowego robiłam z Presidenta sernikowego i Mlekowity sera twarogowego Hanusi i te mogę polecić. Polewą polać, gdy sernik nieco wystygnie. Miłego dnia :)

      Usuń
    2. Pani Aniu, bardzo dziękuję.
      Pozdrawiam Ania

      Usuń
    3. Miło mi, mam nadzieję, że pomogłam :)

      Usuń
  11. Bardzo dobry�� polecam

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ładnie wygląda sernik. Czy polewa z taką ilością śmietanki dobrze zastyga? Czy nie rozmazuje się przy krojeniu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję:) Polewa na tym serniku dobrze się kroi, gdyż polewa się nią herbatniki, które część wilgoci zabierają. Ciasto przechowywać w lodówce.

      Usuń
  13. Serniczek na biszkoptach jest pyszny i wyjątkowy zawsze bałam się go zrobić polecam wszyscy zachwyceni .Spokojnych i szczęśliwych świąt.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję 😊 Zdrowych i pogodnych świąt życzę🎄

      Usuń
  14. jest pyszny, zwłaszcza gdy nabierze mocy w lodówce. Ja lubię przełożoną tą masą babkę marmurkową z przepisu WINIARY. Masa ta, jest świetna także do "ratowania" wszelkiego rodzaju zakalców.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady