3 zdrowe przyprawy, których powinieneś używać w swojej kuchni.

/ 3

Uwielbiasz gotować i zastanawiasz się, jak wnieść swoje dotychczasowe, ulubione potrawy na wyższy poziom? Idealnym sposobem, aby nadać im jakości jest stosowanie przypraw, które uchodzą za szczególnie cenne i wyjątkowo zdrowe. To dzięki nim nie tylko wzbogacisz ulubione dania o intensywne aromaty, ale także zadbasz o organizm „od środka”. W ramach kulinarnych i prozdrowotnych inspiracji - przygotowaliśmy listę trzech niezawodnych przypraw, które warto trzymać w kuchennej szafce.

Mielone przyprawy do kuchni

Cynamon - korzenny aromat na przeziębienie

Cynamon to niezwykle popularna przyprawa, produkowana z wysuszonej kory cynamonowca. Przez wiele lat stosowana była głównie w medycynie naturalnej, a o jej właściwościach rozgrzewających i prozdrowotnych mówiono już w 2800 roku p.n.e. Wszystko to zasługa dwóch, głównych substancji:

  • aldehydu cynamonowego– który posiada właściwości przeciwnowotworowe i odpowiedzialny jest za ten głęboki, charakterystyczny zapach,
  • epikatechina - która wraz z aldehydem cynamonowym może zapobiegać rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych.

Od wielu lat prowadzone są badania, które mają wskazać, jakie są zalety spożywania cynamonu w formie dodatku do kawy, deserów czy dań z kuchni indyjskiej. Dotychczasowe wnioski pozwalają sądzić, że przyprawa ta działa dezynfekująco, a także antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Przez wiele lat cynamon był głównym lekiem do walki z przeziębieniami – głównie w obszarze zakażeń górnych dróg oddechowych. Wszystko to zasługa olejku cynamonowego, który w ponad 80% składa się z wspomnianego już aldehydu cynamonowego. Dodatkowo, spożywanie przyprawy… odstrasza komary i kleszcze, chroniąc skórę przez ukąszeniami.

Cynamon to także idealny duet dla wielu produktów z kategorii zdrowa żywność: https://swojskapiwniczka.pl/zdrowa-zywnosc-firmowa, gdzie znajdziesz inne drogocenne składniki tj. imbir, cytryny, miód itd.

Chili - ostra papryka dla niejadków

Chili – najostrzejsza przyprawa, otrzymywana z wysuszonych owoców papryki krzewiastej. Uprawia się ją głównie w Ameryce Południowej i Azji Południowej. Jej wszechstronne zastosowanie to zasługa prozdrowotnych właściwości, które chętnie wykorzystuje się w zarówno kuchni azjatyckiej, jak i śródziemnomorskiej. Coraz częściej spotkamy ją również jako uzupełnienie deserów – w tym gorzkiej czekolady, która idealnie łączy się z pikantnym aromatem.

Ostra papryka niesie za sobą przede wszystkim właściwości lecznicze – tj. antyrakowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dodatkowo wspomaga układ krążenia, dzięki czemu rozgrzewa „od środka”, stymulując układ pokarmowy, podkręcając metabolizm i usprawniając utratę kilogramów.

Uczucie ciepła i zaczerwienienia nie jest związane z powstającym stanem zapalnym. Wszystko to zasługa rozszerzanych naczyń krwionośnych, które zmieniają się pod wpływem kapsaicyny. To ona pobudza także błonę śluzową żołądka, wzmacnia apetyt i usprawnia trawienie.

Na sklepowych półkach znajdziesz wiele rodzajów chili. Te najpopularniejsze to cayenne, piri-piri, habanero i słynne tabasco. Wszystkie te przyprawy wypróbujesz w kuchniach całego świata – np. w klasycznym, meksykańskim taco; tajskich zupach; mięsnym Chili Corn Carne i ostrych sosach do nachosów.

Curry - żółta mieszanka na anemię

Curry to mieszanka korzennych przypraw, za podstawę której stanowi kurkuma, czarny pieprz, imbir, kolendra, kardamon i anyż. Żółta, aromatyczna kompozycja jest popularna zwłaszcza w kuchni azjatyckiej – jako dodatek do sosów lub dań z ryżem.

Jedząc curry nie tylko zyskujesz wyrazisty smak potraw, ale także prozdrowotny dodatek, który wykazuje się właściwościami przeciwnowotworowymi. Badania wskazują, że zawarta w niej kurkumina zmniejsza ryzyko ekspansji PSA w ludzkich komórkach, które powodują raka prostaty. Przyprawa ta pozytywnie wpływa na profil lipidowy, obniżając stężenie cholesterolu we krwi. Rozszerzanie naczyń krwionośnych i zmniejszenie ich napięcia prowadzi również do obniżenia ciśnienia, co z kolei zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Dodatkowo - spożywając curry zyskujesz źródło cennego żelaza, zmniejszając w ten sposób ryzyko anemii, a co za tym idzie – m.in. apatii i przewlekłego zmęczenia.

 *artykuł zewnętrzny

Komentarze

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady