Surówka z kiszonych buraków

/ 0

Bardzo smaczna i zdrowa surówka z kiszonych buraków. Zastanawiasz się, co zrobić z kiszonych buraków, które zostały po zrobieniu zakwasu buraczanego? Nigdy ich nie wyrzucaj, gdyż zawierają dużo wartości odżywczych i smakują lepiej niż kiszone ogórki. Najlepszy i najprostszy sposób, w jaki możesz wykorzystać kiszone buraki.

Sałatka z buraków i selera naciowego
Wykorzystanie kiszonych buraków po zrobieniu zakwasu jest zgodne z popularnym trendem zero waste i przynosi korzyści zarówno ekonomiczne, jak i zdrowotne. Kiszenie buraków obniża w nich zawartość cukru i stają się mniej kaloryczne. Kiszonki mają działanie prozdrowotne i warto spożywać je regularnie. Kiszone buraki są bogatym źródłem witaminy C, witaminy E, wzmacniają krew i florę bakteryjną naszych jelit. Poprawiają pracę układu pokarmowego i usprawniają przemianę materii.

Surówka z kiszonych buraków powinna być zrobiona od razu po wyjęciu ich z płynu, gdyż pozostawione bez niego tracą kolor. U mnie właśnie buraki nieco się utleniły, bo pozostawiłam je na noc bez płynu, ale smaku nie straciły. Surówka z buraków jest bardzo smaczna nawet z samym jabłkiem, ale seler i papryka sprawiają, że surówka jest bardziej soczysta i ma więcej smaku.

Selera i paprykę warto pokroić w nieco cieńsze kawałeczki, niż jest to widoczne u mnie na zdjęciu. Od pewnego czasu jestem wielką fanką surówki z kiszonych buraków.
Surówka z buraków, papryki i selera naciowego
Liczba porcji: 5
Czas przygotowania: 25 minut
Czas pieczenia: 0
Wartość kaloryczna: 100 g = 40 kcal
Kategoria: surówka, sałatka
Dieta: wegetariańska

Przepis na surówkę z kiszonych buraków

Składniki na surówkę z kiszonych buraków:

  • 700 g kiszonych buraków
  • 150 g papryki czerwonej
  • 100 g selera naciowego
  • 200 g jabłka (1 sztuka)
  • 100 g cebuli (1 sztuka)
  • 2 łyżki majonezu
  • 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • sól i pieprz do smaku
Do odmierzania używam: łyżki - 15 ml, łyżeczki - 5 ml.
Opis krok po kroku:

Jak zrobić surówkę z kiszonych buraków?

  1. Kiszone buraki zetrzeć na tarce o dużych oczkach i wymieszać z cukrem.
  2. Cebulę obrać i zetrzeć na tarce tak samo, jak buraki.
  3. Paprykę pokroić najlepiej w cienkie paseczki, wtedy łatwiej połączy się z burakami.
  4. Selera pokroić w poprzek włókien na cienkie plasterki.
  5. Jabłko obrać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach i wymieszać z sokiem z cytryny.
  6. Warzywa wymieszać dokładnie z majonezem. Ilość majonezu dostosować do swoich upodobań.
  7. Surówkę z buraków doprawić do smaku pieprzem i solą.
  8. Odstawić na około 30 minut, aby połączyły się ze sobą wszystkie smaki.
  9. Surówka świetnie się przechowuje i na następny dzień jest jeszcze smaczniejsza.

    Zobacz również: sałatka z pieczonych buraków.

Komentarze

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady