Curry z kalafiora

Curry jest szybkim, bardzo aromatycznym, smacznym, zdrowym i różnorodnym daniem kuchni indyjskiej. W curry powinno się znaleźć kilka przypraw, które są podstawą np. kumin (jeera), anyż gwiazdkowy, kardamon, imbir, kolendra, kurkuma, czarny pieprz, chili, goździki, cynamon, kozieradka, gorczyca, czosnek, szafran. Wyżej wymienione przyprawy są łączone ze sobą i powstają gotowe masale do drobiu, mięsa, ryb, warzyw, a nawet do potraw jajecznych.

Zdrowy obiad z curry i kalafiora

Przyprawy, aby nie traciły swoich właściwości najlepiej przechowywać w całych ziarnach i mielić lub rozcierać w moździerzu tuż przed dodaniem do potraw. Mielone przyprawy przechowywać w szczelnym opakowaniu, z dala od słońca i wilgoci.

 Indie są bardzo różnorodne i dobór przypraw nawet w podobnym daniu może się różnić, inaczej jest na bogatszym południu, a inaczej na biedniejszej północy. Z historii wiemy, że były organizowane wyprawy do Indii po przyprawy i były one bardzo cennym towarem.

Prosto z Indii Syn przywiózł mi cudowne przyprawy, nie jakieś niedostępne u nas, lecz ich jakość jest zdecydowanie lepsza. Goździki były tak świeże, że po naciśnięciu wydobywał się z nich olejek. Indyjskie potrawy są bardzo mocno przyprawione. Kuchnia indyjska jest bardzo pikantna i mieszankę masali należy stosować ostrożnie, gdyż łatwo można przesadzić z jej pikantnością. Posiadając przyprawy, możemy stworzyć swoją własną mieszankę masali do curry.

Po indyjskie przyprawy nie musimy zaraz jechać do Indii, można je zamówić w sklepach internetowych od sprzedawców sprowadzających je z Indii.
Kalafior po indyjsku z curry

Składniki:

  • 1 średni kalafior
  • 2 średnie ziemniaki
  • 1 puszka pokrojonych pomidorów
  • 1/2 kg piersi z kurczaka (do wersji mięsnej, w bez mięsnej pominąć)
  • 1 duża cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 1/2 puszki mleczka kokosowego (opcjonalnie) lub 1/2 szklanki wody
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka mielonego imbiru
  • 2 łyżeczki mielonego kuminu
  • 1 -2 gwiazdki anyżu gwiazdkowego (rozetrzeć lub zmielić)
  • 1 łyżeczka mielonej kolendry
  • 4 goździki (rozetrzeć lub zmielić)
  • 1/2 łyżeczki kurkumy
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1 łyżeczka nasion gorczycy (rozetrzeć lub zmielić)
  • 1 - 2 łyżeczki chicken masala (opcjonalnie)
  • 5 łyżek oleju lub masła klarowanego
  • sól do smaku

Jak zrobić curry z kalafiora?

  1. Ziemniaki obrać, umyć i pokroić na drobną kostkę.
  2. Kalafior umyć i podzielić na różyczki.
  3. Cebulę i czosnek obrać i drobno pokroić.
  4. W dużym garnku z grubym dnem lub w woku rozgrzać tłuszcz i wsypać zmielone przyprawy (pilnować by się nie przypaliły, bo będą gorzkie), wystarczy chwila, do uwolnienia cudownego zapachu przypraw. 
  5. Następnie dodać cebulę i czosnek, a po chwili dodać ziemniaki, pokrojonego w kostkę kurczaka i mleczko kokosowe lub wodę. Dusić pod przykryciem około 10 minut.
  6. Dodać pomidory i sok z cytryny, dusić jeszcze z 5 minut.
  7. Dodać kalafior i dusić pod przykryciem 5 - 10 minut, do miękkości kalafiora (ma być miękki, ale nie rozpadający się).
  8. Pod koniec doprawić solą do smaku.
  9. Podawać z ryżem lub indyjskim pieczywem np. chlebki Naan, Chapati.
  10. Jeśli w kuchni nie ma którejś z przypraw, można ją pominąć, danie dużo nie straci na smaku, gdyż pozostałe przyprawy są bardzo aromatyczne i smak się obroni.
Muszę dodać, że pikantność gorącego curry jest większa w miarę, gdy stygnie, staje się odrobinę łagodniejsze. Masalę należy dodawać stopniowo, najpierw 1 łyżeczkę, a w zależności od naszych upodobań dodać więcej.

Zachęcam do próbowania nowych smaków, kiedyś trzymałam się kuchni tradycyjnej i nie eksperymentowałam z nowymi smakami, a teraz lubię łączyć znane smaki z nowymi. Uwielbiam przyprawy naturalne, ziołowe i nie mogę zrozumieć, jak mogłam kiedyś używać czegoś, co miało w sobie praktycznie samą sól i inne dziwne glutaminiany.

Komentarze

  1. Ależ to musi być aromatyczne danie! Tyle smaków i przypraw!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak, w kuchni podczas gotowania pachnie cudnie :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady