Czy filtry dzbankowe do wody pitnej są rzeczywiście skuteczne?

/ 4

Filtry do wody cieszą się coraz większą popularnością, gdyż coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że jakość wody kranowej pozostawia wiele do życzenia. Nic dziwnego w tym, że chcemy pić czystą i wartościową wodę, której smak nie będzie zdominowany przez chlor i żelazo. Podobnie jest w przypadku ubrań, skóry, włosów i urządzeń AGD, na które twarda woda kranowa ma szkodliwy wpływ. Czy rzeczywiście warto zaopatrzyć się w dzbankowe filtry do wody. Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?



Stosowanie filtrów do wody – czy to ma sens?
Obecnie coraz bardziej kładziemy nacisk na czystość wody, dlatego też urządzenia oczyszczające cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Dzięki temu można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o rodzaje filtrów do wody. Niezależnie od tego, na jaki filtr do wody pitnej się zdecydujemy, należy sprawdzić, czy posiada on atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Podczas kupowania filtra trzeba też wziąć pod uwagę to, że niektóre z nich nie tylko oczyszczają wodę z drobnoustrojów, ale także z naturalnie występujących w niej związków mineralnych. Przykładowo systemy odwróconej osmozy usuwają bakterie, wirusy, metale ciężkie i najróżniejsze zanieczyszczenia oraz sole mineralne. Picie wyłącznie takiej wody może przyczynić się do zaburzenia równowagi elektrolitycznej naszego organizmu, dlatego też konieczne jest dbanie o prawidłowo zbilansowaną dietę, w celu uzupełnienia brakujących mikroelementów.

Dostępne są także filtry do wody, które zmiękczają ją. W procesie zmiękczania usuwany jest magnez i wapń, które osadzają się w postaci kamienia na urządzeniach domowych, skracając ich okres żywotności. Twarda woda wpływa negatywnie również na kondycję włosów i skóry. Zmiękczona woda jest lepsza w smaku, nie czuć w niej chloru i metalicznego posmaku, a ponadto pozbawiona jest zanieczyszczeń. Trzeba jednak pamiętać o tym, że oba te pierwiastki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, gdyż uczestniczą one w bardzo wielu procesach.

Filtr do wody pitnej – konieczność czy zbędny wydatek?
Filtry do wody stosowane są przede wszystkim w celu pozbycia się groźnych dla zdrowia drobnoustrojów, jednakże trzeba liczyć się z tym, że gromadzą się na nich bakterie. Stwarza to idealne warunki do ich rozwoju i namnażania się. Konieczne staje się więc regularne wymienianie czy też oczyszczanie filtrów do wody. Chociaż stan wody kranowej jest na bieżąco monitorowany, to jednak w wodzie wodociągowej mogą znajdować się zanieczyszczenia. Ma to miejsce przede wszystkim w przypadku starych rur. Wówczas stosowanie filtrów jest niezbędne. Najbardziej popularnymi filtrami do wody, stosowanymi w gospodarstwach domowych, są właśnie filtry dzbankowe, jak również kuchenne filtry narurowe, odwrócona osmoza, centralny zmiękczać oraz filtry odżelaziające czy odmanganiąjące.

Komentarze

  1. Ja mam filtr do wody, dzbanek równiez, ale z dzbanka nie korzystam zbyt często - zapominam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W pracy stosujemy wodę filtrowaną. W domu mam czystą i mogę pić prosto z kranu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedyś używałam dzbanka z filtrem, a teraz nie i właściwie nie widzę różnicy :)

    OdpowiedzUsuń
  4. na bieżąco używam dzbanka z filtrem...jestem bardzo zadowolona- mniej kamienia :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady