Butelki na wino - jak je przygotować, aby służyły na długo?

/ 0

 Butelki na wino

Wino to jeden z popularniejszych rodzajów alkoholu. Proces produkcji idealnej butelki wina to nie tylko wybór drożdży gorzelniczych, destylatorów czy prasy do owoców. To również wszystko to, co umożliwia w wyrafinowany sposób zaprezentować gotowe wino. Takim elementem są butelki na wino. To ważny element podczas produkowania alkoholu, nieważne czy jest to produkcja domowa, czy ta na większą skalę. Lecz butelki na wino to nie tylko gustowne opakowanie tego trunku. Butelka, w której przechowywane jest wino spełnia ważną rolę - pozwala temu napojowi długo zachować piękny smak i aromat!

Domowo produkcja wina - dlaczego jest taka popularna?

Produkcja domowego alkoholu stała się ostatnio bardzo popularnym hobby! Coraz większą uwagę przyciągają butelki ręcznie wytwarzanych trunków. Nic w tym dziwnego, taka produkcja ma w sobie wiele korzyści. Na pewno jest rodzajem ciekawego zainteresowania, które pozwala nam szlifować cierpliwość. Proces tworzenia wina wymaga czasu i poświęcenia. Jednak właśnie dzięki temu wytworzone przez nas butelki z domowym trunkiem będą smakować jeszcze lepiej.  Takie wino możemy skomponować według naszych preferencji smakowych, może być słodsze mniej lub bardziej. Domowe wino możemy zrobić na bazie jabłek, gruszek, porzeczek czy nawet z kwaśniejszych malin. To sprawia, że każda butelka będzie oryginalna i nie do kupienia w popularnych sklepach. Możemy to wykorzystać i domowym winem obdarować naszych bliskich, którzy z pewnością docenią taki gest.

Jak przygotować butelki do wina?

Jeśli już wybierzemy nasze butelki do wina to koniecznym krokiem będzie ich odpowiednie przygotowanie! Najważniejszą czynnością jest staranne umycie, a nawet zdezynfekowanie butelek. Nalewanie gotowego, domowego wina do brudnych butelek, pokrytych kurzem i bakteriami może się tylko źle skończyć. Nikt przecież nie chciałby pić wina z resztką poprzedniego trunku na ściankach. To mogłoby mieć również konsekwencje zdrowotne i spowodować dolegliwości żołądkowe. Taki alkohol na pewno nie smakowałby też dobrze, mógłby się również całkiem zepsuć i wtedy nasza ciężka praca poszłaby na marne.

Aby zadbać o to, żeby nasze butelki na wino zawsze były gotowe do użycia trzeba zapobiec gromadzeniu się w nich brudu. Po wypiciu alkoholu z danej butelki należy przepłukać ją ciepłą wodą (niezimną!) oraz najlepiej wyczyścić jej wnętrze za pomaca szczoteczki. W sklepach znajdziemy specjale szczoteczki do czyszczenia butelek, są one wąskie i posiadają długą rączkę, żeby dokładnie wyczyścić wnętrze butelki. Kolejnym krokiem będzie wysuszenie butelki, zwracając ja szyjką do dołu. Gdy butelka wyschnie należy ją zatkać, na przykład gumową kapturkiem, tak aby do środka nie dostawał się kurz i inny brud. Tak przygotowane butelki można przechowywać w miejscu, gdzie nie będzie dużo kurzu. Jednak jeśli butelki będą stać dłuższy czas to przed ponownym użyciem nadal zaleca się ich umycie!

Kolejnym etapem przygotowywania butelek do rozlewania trunku jest ich dezynfekcja. Jeśli już dokładnie wyszorowaliśmy i wysuszyliśmy butelki to możemy przejść do tego etapu. Jest to ważny krok, ponieważ usuwamy dzięki temu szkodliwe bakterie, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem. Dezynfekcje możemy przeprowadzić na wiele sposób więc możemy wybrać ten, który będzie odpowiadać nam najbardziej.

Na rynku dostępne są chemiczne środki do dezynfekcji, które należy przygotowywać według zaleceń producenta. Trzeba ściśle stosować się do tych zasad, aby dezynfekcja przebiegła pomyślnie. Kolejną popularną metodą jest „prażenie” butelek w piekarniku. Taki piekarnik należy rozgrzać do 150-180 stopi Celsjusza i pozostawić w nim butelki na ok. 45 minut. Po wyprażeniu należy odczekać aż ostygną i wtedy można spokojnie rozlewać do nich wino. To dwie najpopularniejsze metody dezynfekcji butelek, które pozwolą nam ze spokojem korzystać z domowego wina!

Gdzie kupić butelki do wina?

Butelki do wina najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach ze sprzętem do produkcji domowego alkoholu. Dzięki temu możemy być pewni, że butelki będą cechować się wysoką jakością i wytrzymałością. W takich sklepach stosunek ceny do jakości produktu jest zawsze zadowalający. Korzyścią jest także asortyment sklepu, możemy wybrać butelki z jasnego szkła, z ciemnego szkła, a nawet bardziej kolorowe egzemplarze czy te zdobione na styl vintage. Możemy także wybrać spośród przeróżnych pojemności jak, chociażby 200 ml, 500 ml, 700 ml czy nawet 1l! Takim sklepem ze sprzętem do domowej produkcji alkoholu jest Alembik.pl, który oferuje wysokiej jakości produkty w atrakcyjnych cenach!

*artykuł zewnętrzny

Komentarze

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *