Placki ziemniaczane z marchewką

/ 1

Najlepsze placki ziemniaczane z marchewką, które można usmażyć tradycyjnie na patelni lub upiec w piekarniku. Chrupiące placki ziemniaczane z marchewką świetnie sprawdzą się na drugie śniadanie, można je również podać jako dodatek do mięsa na obiad.

Placki ziemniaczane
Większości z nas zrobienie placków ziemniaczanych nie sprawia trudności, chociaż w tym przypadku sporo zależy od rodzaju ziemniaków, które kupimy w sklepie. Najsmaczniejsze placki ziemniaczane wychodzą z młodych ziemniaków, uwielbiam, gdy są delikatne i chrupiące. Placki ziemniaczane z marchewką tym razem rozdrobniłam na tarce o dużych oczkach, a ich smak wzbogaciłam odrobiną imbiru i koperku.

Placki będą delikatne i chrupiące, jeśli nie przesadzimy z ilością mąki i usmażymy je na patelni z dobrze rozgrzanym tłuszczem lub upieczemy w piekarniku. Bardziej chrupiące wychodzą placki ziemniaczane smażone na smalcu niż na oleju. Nie należy też robić zbyt grubych placków, gdyż trudniej będzie je dosmażyć, aby były chrupiące. Jeśli ziemniaki są bardzo wodniste, lepiej jest po odstaniu, zlać nieco wody, niż zagęszczać je mąką. Duża ilość mąki może sprawić, że placki będą twarde i niezbyt smaczne.
Placki z ziemniaków i marchewki
Ilość porcji: 20
Czas przygotowania: 30 minut + smażenie

Składniki na placki ziemniaczane z marchewką:

  • 6 dużych ziemniaków
  • 3 średnie marchewki
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 3 gałązki koperku
  • 2 jajka
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 2 - 3 łyżki mąki pszennej
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki pieprzu
  • 2/3 łyżeczki imbiru w proszku
  • olej rzepakowy lub smalec do smażenia

Dodatkowo:

  • 200 ml kwaśnej śmietany lub gęstego jogurtu
  • 1 cebula dymka ze szczypiorkiem
  • 2 gałązki koperku
  • pieprz i sól do smaku

Jak zrobić placki ziemniaczane z marchewką?

  1. Warzywa obrać i zetrzeć na tarce do warzyw o dużych oczkach.
  2. Do warzyw dodać posiekany koperek, jajka, obie mąki, pieprz, sól, imbir i wszystko wymieszać. Ilość mąki dostosować do rodzaju ziemniaków, młode są na pewno bardziej wodniste.
  3. Na patelni dobrze rozgrzać olej i smażyć niezbyt grube placuszki. Placki obracać na drugą stronę, dopiero gdy się przyrumienią. Czas smażenia dostosować do rodzaju ziemniaków.
  4. Po usmażeniu placki osuszyć z tłuszczu ręcznikiem papierowym.
  5. Placki można również upiec w piekarniku, układając na papierze do pieczenia posmarowanym delikatnie tłuszczem. Placki z piekarnika będą mniej kaloryczne.
  6. Do podania rozmieszać śmietanę lub jogurt z posiekanym szczypiorkiem i koperkiem, doprawić solą i pieprzem.
  7. Placki najlepsze są od razu po usmażeniu, wtedy są bardzo chrupiące.

    Zobacz również: placuszki z cukinii

Komentarze

  1. W piekarniku jeszcze nie piekłam placków. Myślę, że wypróbuję tą opcję :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady