Pizza domowa - ciasto i dodatki

Najlepsza pizza domowa — przepis na ciasto i dodatki. Pizza domowa na cienkim cieście, która z wierzchu jest przyjemnie chrupiąca, a w środku delikatnie miękka. Z umiarkowaną ilością składników zatopionych w serze i niespadających podczas jedzenia.

Pizza z szynką i salami
Tym razem ciasto do pizzy zrobiłam z oryginalnej włoskiej mąki typ 00, która zawiera zdecydowanie więcej glutenu i dzięki temu wyrabiane ciasto jest bardziej sprężyste i nie rwie się przy rozciąganiu. Jeśli nie macie tego typu mąki, to możecie użyć mąki pszennej typu 450. Dodałam również minimalną ilość drożdży, co jest zalecane przez włoskich mistrzów od wypiekania pizzy. Ciasto wyszło rewelacyjne, chociaż na początku wyrabiania trzeba nieco popracować. Pizza najlepsza jest zaraz po wyjęciu z piekarnika, ale zimna również jest do zjedzenia i nie staje się gumowa.

Z przepisu wychodzi 4 średnie lub 2 duże pizze. Jeśli chodzi o dodatki, to u mnie było: 
  1. szynka+pieczarki+cebula+papryka
  2. salami+pieczarki+cebula
  3. boczek+cebula+chili
  4. to, co pozostało z pokrojonych składników
Do każdej pizzy był sos i pokrojony w drobną kostkę żółty ser mozzarella. Ser do pizzy zawsze kroję w kostkę i posypuję nim równomiernie posmarowane cienką warstwą sosu ciasto. Następnie rozkładam cienkie plasterki mięsa, pieczarki, paprykę i cebulę. Z ilością składników nie przesadzać, gdyż pizza się dobrze nie wypiecze. Ten sposób podpatrzyłam kiedyś u włoskiego kucharza i powiem, że się sprawdza. Ser równomiernie się roztapia, utrzymuje składniki i się nie przypala.
Pizza z szynką i pieczarkami
Ilość porcji: 4
Czas przygotowania: 40 minut + wyrastanie i pieczenie
Wielkość: średnica 20 - 25 cm

Pizza domowa składniki na ciasto i dodatki:

Pizza domowa ciasto:

  • 500 g mąki typu 00
  • 10 g świeżych drożdży
  • 250 - 300 ml ciepłej wody
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka oliwy
  • 1/2 łyżeczki cukru

    Pizza domowa sos:

  • 250 ml gęstego przecieru pomidorowego
  • 1 łyżeczka czosnku w proszku
  • 2 łyżki oliwy
  • 1 łyżeczka cukru brązowego
  • 1 łyżeczka bazylii
  • 1 łyżeczka oregano
  • 1/2 łyżeczki papryki ostrej
  • 1 łyżeczka soli
  • 1/2 łyżeczki pieprzu

    Pizza domowa dodatki:

  • 2 cebule szalotki
  • 1 papryka czerwona
  • 1 papryczka chili
  • 150 g pieczarek
  • 20 g salami
  • 20 g boczku wędzonego
  • 20 g szynki pieczonej
  • 300 g sera żółtego mozzarella

Jak zrobić pizzę domową — ciasto i dodatki?

  1. W 100 ml ciepłej wody rozmieszać drożdże, łyżkę mąki i 1/2 łyżeczki cukru. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Płyn powinien podwoić swoją objętość.
  2. Do przesianej mąki dodać wyrośnięte drożdże, większą część wody i wymieszać. Część mąki pozostawić do podsypywania podczas wyrabiania ciasta. Całej wody od razu nie wlewać, należy zobaczyć, jak bardzo jest chłonna mąka. 
  3. Dodać sól, oliwę i wyrabiać ciasto dłonią do czasu (około 20 minut), aż stanie się miękkie, sprężyste i będzie odklejać się od dłoni. Delikatnie można podsypywać pozostawioną wcześniej mąką. Ilości mąki nie zwiększać, gdyż ciasto będzie zbyt twarde.
  4. Wyrobione ciasto przykryć ścierką i odstawić na około 90 minut w ciepłe miejsce, aby urosło.
  5. Następnie ciasto odgazować i podzielić na 4 części, z których uformować kule. Każdą z kul rozciągać na desce zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby uzyskać placki o średnicy 20 - 25 cm i grubości 0,5 cm. Z takich placków po upieczeniu będzie pizza na cienkim cieście. Niewykorzystane od razu kule ciasta, można w misce przykryć, wstawić do lodówki i zrobić pizzę na dzień następny. 
  6. Uformowane ciasto posmarować niewielką ilością wcześniej rozmieszanego sosu, pozostawiając 1 - 2 cm brzeg, aby po upieczeniu powstał nieco wyższy rant.
  7. Następnie równomiernie posypać pokrojonym w drobną kostkę żółtym serem mozzarella. Rozłożyć cienkie plastry salami, szynki lub wędzonego boczku, po wierzchu posypać pieczarkami i cebulą. Pieczarki i cebulę wcześniej pokroić w cienkie plasterki i oprószyć delikatnie solą, która wyciągnie nadmiar wody. 
  8. Z ilością i grubością dodatków nie przesadzać, gdyż zbyt mocno obciążą ciasto i równomiernie się pizza nie wypiecze. Ponadto, roztopiony w środku ser nie będzie w stanie utrzymać dodatków na pizzy i będą one z niej spadać podczas jedzenia.
  9. Pizzę piec w piekarniku nagrzanym do co najmniej 230 stopni C przez około 8 minut. Czas pieczenia zależy od indywidualnych właściwości piekarnika. Najlepiej pizzę wkładać na wcześniej rozgrzaną blaszkę lub specjalny kamień do pieczenia pizzy. 

    Zobacz również: sos do pizzy.

Komentarze

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady