Jaką mąkę wybrać do przygotowania domowego makaronu?

Wiele osób myśli, że zrobienie domowego makaronu jest czymś skomplikowanym, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Jakość sklepowych produktów bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Jeśli ktoś dba o zdrowie i nie chce, aby w jego makaronie były niepożądane składniki, to powinien zaopatrzyć się w kilka produktów i poświęcić chwilę czasu na jego przygotowanie. Istotne jest dobranie dobrej mąki na makaron, co najbardziej wpłynie na jego smak. Nie trzeba mieć wcale żadnego specjalistycznego sprzętu. Możliwe jest nawet zrobienie makaronu bezglutenowego czy kolorowego.

Makaron świderki

Idealna mąka do makaronu, czyli jaka?

Nawet brak specjalnej maszynki do robienia makaronu i robota kuchennego nie stanowi żadnej przeszkody do przygotowania go w domowym zaciszu. Do stworzenia makaronu potrzeba kilku składników, a najważniejsza jest oczywiście mąka. W przypadku klasycznego makaronu najlepiej sprawdza się mąka pszenna ze względu na jej właściwości. Zawarty w niej gluten w kontakcie z wodą zaczyna zmieniać swoją konsystencję, co ułatwia ugniatanie i formowanie. Jako że najlepsze pasty powstają we Włoszech, to idealna będzie mąka 00 do makaronu. Jest ona drobno zmielona i zawiera sporo glutenu, dzięki czemu wyrabianie ciasta staje się czystą przyjemnością. Pozwala na zrobienie sprężystego, bardzo smacznego makaronu. Polska pszenica jest nieco inna, ma mniejszą zawartość glutenu, różni się od włoskiej nawet sposobem mielenia.

Przy wyborze mąki na makaron zawsze powinno się mieć na uwadze widniejące na opakowanych oznaczenia. Na podstawie numerów można wywnioskować z łatwością, jaka jest zawartość popiołu w mące, co ma spore znaczenie. Wraz ze wzrostem numeru rośnie ilość substancji mineralnych, co utrudnia formowanie makaronu. Wyższe numery dotyczą ciemniejszych mąk i takich powinno się unikać. Dobra mąka na makaron powinna mieć jak najniższy numer. Im więcej będzie w niej białka, tym lepiej, bo ciasto stanie się elastyczniejsze ze względu na większy potencjał glutenotwórczy. Poszczególne typy mąk różnią się nawet zdolnością pochłaniania wody. Do produkcji makaronu świetnie sprawdza się semolina, szczególnie jeśli ktoś chce uzyskać smak tradycyjnej pasty włoskiej. Zaletą semoliny jest to, że zrobiony z niej makaron przez dłuższy czas pozostaje al'dente, nie rozgotowuje się. Wynika to z mniejszej wchłanialności wody. Makaron może też powstać z pszennej mąki poznańskiej lub krupczatki. Jeśli ktoś jest na diecie bezglutenowej, to ma do wyboru makaron z mąki gryczanej, kukurydzianej, amarantusa, tapioki, prosa. Wystarczy dodać mąkę ryżową lub ziemniaczaną, aby ciasto było elastyczniejsze.

Szeroki wybór wysokiej jakości mąk znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Wloskisklepik.pl

*artykuł zewnętrzny

Komentarze

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *