Konfitura ze śliwek węgierek

Najlepsza konfitura ze śliwek węgierek z niską zawartością cukru. Konfitura śliwkowa stanowi świetny dodatek do pieczywa, placuszków, naleśników i wszelkich kasz na śniadanie. Sprawdza się również do przekładania ciast i deserów, a także jako samodzielny dodatek do herbaty zimą. Konfitura z węgierek jest jednym z chętniej jedzonych słodkich przetworów w moim domu.

Konfitura ze śliwek
Konfitura ze śliwek węgierek będzie miała odpowiedni smak i konsystencję tylko wtedy, gdy do jej przygotowania użyjemy dojrzałych i dobrej jakości śliwek węgierek. Konfitura śliwkowa nie wymaga dodawania dużej ilości cukru tylko wtedy, gdy śliwki węgierki będą dojrzałe i słodkie. Konfitura z węgierek najsmaczniejsza wychodzi ze starszej odmiany śliwki węgierki, której owoce są zdecydowanie mniejsze, a ich miąższ bardziej zwarty i mniej wodnisty.

Przygotowując konfitury ze śliwek, zwykle wsypywałam cukier od razu do śliwek i razem z nim gotowałam. Ten sposób wymaga jednak większej uwagi, gdyż zanim rozpuści się cukier i śliwki puszczą sok, ciągle trzeba wszystko mieszać, bo inaczej śliwki mogą się przypalić. Dodatkowo bezpośrednie połączenie cukru ze śliwkami sprawia, że zanim się wszystko zagotuje, na powierzchni powstaje piana, którą trzeba zbierać lub rozbijać ciągle mieszając. Według mnie sposób z gotowaniem najpierw syropu z wody i cukru, a później dodawanie do niego owoców w dużej mierze zapobiega obu tym zjawiskom. Jeśli mamy bardzo soczyste śliwki, to cukier można nawet rozpuścić w nieco mniejszej ilości wody.

Zachęcam do robienia konfitury ze śliwek samodzielnie, gdyż mamy wtedy wpływ na jej skład i sposób przygotowania. Najwięcej czasu zajmuje drylowanie śliwek, ale zapewniam, że warto poświęcić swój czas, aby później cieszyć się cudownym smakiem konfitury śliwkowej. Z przepisu wychodzi umiarkowanie słodka konfitura, ale na to duży wpływ ma stopień słodyczy wykorzystanych do zrobienia konfitury śliwek.

Konfitura z węgierek
Liczba porcji: 2,5 l
Czas przygotowania: 3 godziny

Przepis na konfiturę ze śliwek węgierek:

 • 4,3 kg dojrzałych śliwek węgierek
 • 1 kg cukru
 • 500 ml wody
 • 2 - 3 łyżki soku z cytryny

Jak zrobić konfiturę ze śliwek węgierek?

 1. Dojrzałe śliwki węgierki umyć i wydrylować. Po wydrylowaniu śliwek pozostało 3,9 kg. W garnku o grubym dnie zagotować wodę i rozpuścić w niej cukier, chwilę podgotować.
 2. Następnie dodać śliwki i sok z cytryny.
 3. Gotować na małej mocy palnika do czasu, aż konfitura zgęstnieje i będzie szklista. Podczas gotowania co pewien czas zamieszać, aby się nie przypaliła. Czas gotowania zależy od tego, jak bardzo soczyste mamy śliwki.
 4. Proces gotowania można podzielić na 2 dni. Wieczorem gotować około 1,5 godziny i na dzień następny 1 godzinę. U mnie tym razem właśnie tak było.
 5. Gorącą konfiturą napełniać wyparzone i suche słoiki. Po zakręceniu słoiki obrócić do góry dnem, przykryć ścierką i pozostawić do wystudzenia.
 6. Konfiturę przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.

  Zobacz również: konfitura śliwkowa.

Komentarze

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *