Przykłady zastosowania masła klarowanego ghee w kuchni

Każdy potrzebuje w swojej diecie zdrowych tłuszczy, do których należy między innymi masło klarowane ghee. Stosuje się je już od wieków, powstaje ze świeżego masła poddawanego delikatnej obróbce termicznej w celu pozbycia się resztek białka zwierzęcego. Masło ghee jest uniwersalne i ma szerokie zastosowanie. Można nim smarować kanapki, używać do smażenia, przygotować z niego desery czy nawet kuloodporną kawę.

Masło klarowane ghee

Masło ghee popularne nie tylko w krajach azjatyckich – do czego warto go używać?

W Polsce jedzenie masła jest czymś popularnym od wieków, wyrabiało się je z niepasteryzowanego mleka. Jeśli ktoś hodował własne krowy, to mógł każdego dnia raczyć się świeżo ubijanym masłem, które rozpływało się w ustach. Jest to pełnowartościowy produkt, który powinien znaleźć się w diecie każdej osoby dbającej o zdrowie. W maśle znajduje się mnóstwo witamin i cennych dla organizmu kwasów tłuszczowych. Z kolei w krajach azjatyckich króluje masło ghee, którego wykonanie jest banalnie proste. Trzeba podgrzać je na małym ogniu, aż wytrącą się z niego zanieczyszczenia, woda i białko. Powstaje czysty tłuszcz, niezwykle smaczny i o szerokim zastosowaniu kulinarnym. W Polsce również masło klarowane cieszy się rosnącą popularnością. Nadaje się do smażenia, smarowania, duszenia, gotowania. Na maśle ghee można przygotować warzywa, mięso, ryby. Potrawy zostaną wzbogacone o orzechowo-karmelowy aromat. Po masło ghee można śmiało sięgać do wypieku ciast i ciasteczek.

Warto wiedzieć, że wyróżnia się wiele odmian masła klarowanego, w zależności od kraju i tradycji. W Egipcie popularne jest ghee z dodatkiem soli, co nosi nazwę samna. Z kolei meshho to aryjska wersja masła klarowanego, które powstaje z jogurtu. Unikalny smak uzyskuje się przez dodanie kawałka chleba pod koniec procesu klarowania. Jeszcze inną opcją jest ghee z Etiopii, do którego dodaje się mąkę kukurydzianą oraz zioła i sól. Wiele osób zdziwiłoby się mocno smakiem sudańskiego masła klarowanego, które wytwarza się z mleka poddanego fermentacji w uwędzonym owocu guarda. Niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie przygotowane masło klarowane, spożywanie go wiąże się z szeregiem korzyści dla zdrowia. Dostarcza ono witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli: A, D, E i K oraz choliny. Masło po sklarowaniu jest wolne od białka mleka krowiego, dzięki czemu mogą jeść go nawet alergicy i osoby z nietolerancją laktozy. Ghee to czysty tłuszcz mleczny, dokładnie oczyszczony ze wszystkich niepożądanych substancji. W medycynie ajurwedyjskiej uznaje się je od tysięcy lat za lek pomagający przy wielu dolegliwościach zdrowotnych.

Masło ghee dostępne jest w ofercie sklepu internetowego Krukam 

*artykuł zewnętrzny

Komentarze

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *