Winiarstwo – wina świata

/ 4

Wino jest napojem alkoholowym, uzyskiwanym dzięki fermentacji moszczu winogronowego. Odmian winorośli jest bardzo dużo, dlatego jest wiele różnych gatunków win i ich smaków. Wyróżniamy wina czerwone, różowe oraz białe. Ze względu na zawartość cukru zaś: słodkie, półsłodkie, półwytrawne oraz wytrawne. Jakie regiony słyną z produkowania najlepszych win na świecie?

Kieliszek i butelka z czerwonym winem

Wina świata

Wino jest produkowane w różnych częściach całego świata. Najpopularniejsze miejsca, które słyną z produkcji wspaniałego wina to przede wszystkim:
- Włochy,
- Niemcy,
- Hiszpania,
- Francja,
- Portugalia,
- Polska,
- Węgry,
- USA,
- Nowa Zelandia,
- Australia,
- Chile,
- RPA,
- Argentyna.

Włochy

Włochy słyną z produkcji dużej ilości zróżnicowanych win. Najważniejsze regiony we Włoszech, w których powstają najlepsze trunki to Piemont oraz Toskania. Pozostałe ważne regiony winiarskie to: Sycylia, Lombardia, Kampania, Friuli. To w Piemont powstaje ciemne, długotrwałe wino, wyróżniające się złożonym aromatem wiśni i barbaresco. Znane jest również białe wino musujące z winogron muscat – o słodkim smaku i zapachu winogron.

Niemcy

Niemcy produkują jedne z najlepszych białych win na świecie, wyróżniających się długowiecznością i lekkością. Najważniejsze regiony winiarskie w Niemczech to: Badenia, Palatynat (Pfalz), Nahe, dolina Mozeli, Saary i Ruwery. Niemieckie wina często zawierają niewiele cukru, za to dużo kwasów organicznych. Najważniejsze odmiany wina w Niemczech to riesling, krzyżówki oparte na rieslingu oraz odmiany pinot i pochodne.

Hiszpania

Hiszpania słynie z produkcji szlachetnego sherry. Najważniejsze regiony winiarskie w Hiszpanii to: Rioja, Priorat, Rueda, Ribera del Duero, Galicja. Najpopularniejsze odmiany czerwonego wina to garnacha i  tempranillo, a białego albariño, macabeo, airén, verdejo. Hiszpania słynie z produkowania soczystego, świeżego czerwonego wina oraz znakomitego wytrawnego białego wina. Wina rioja stanowią mieszankę tempranillo, garnacha oraz paru innych odmian lokalnych.

Francja

Najpopularniejsze regiony winiarskie w Hiszpanii to:
- Szampania – produkująca najsłynniejsze na świecie wino musujące,
- Bordeaux – tutaj powstaje długowieczne wino czerwone oraz słodkie wina białe i zróżnicowane smakowo wytrawne. Przykłady win białych: sauvignon blanc, sémillon. Przykłady win czerwonych: cabernet franc, merlot, cabernet sauvignon,
- Burgundia – najpopularniejsze odmiany to pinot noir oraz chardonnay.

Portugalia

Do ważnych regionów winiarskich w Portugalii należą Dão oraz dolina Douro.
Znane wino pochodzące z Portugalii to Porto. Wyróżnia się ono głębokim, słodkim smakiem i aromatem.
Wino zielone – vinho verde – to wino produkowane w Minho. Może ono być białe, różowe lub czerwone. Wyróżnia je wysoki poziom kwasowości.
www.faktoriawinalacarte.pl

artykuł zewnętrzny

Komentarze

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *