Czym jest zdrowa dieta?

/ 1

Zdrowa dieta nie polega na ścisłych ograniczeniach, pozostawaniu nierealistycznie szczupłym lub pozbawianiu się jedzenia, które kochasz. Chodzi raczej o to, by czuć się świetnie, mieć więcej energii, poprawiać stan zdrowia i nastrój

Zdrowe jedzenie na śniadanie
Zdrowe odżywianie nie musi być zbyt skomplikowane. Jeśli czujesz się przytłoczony wszystkimi sprzecznymi poradami dotyczącymi odżywiania i diety, nie jesteś sam. Prawda jest taka, że ​​chociaż wykazano, że niektóre konkretne pokarmy lub składniki odżywcze mają korzystny wpływ na nastrój, najważniejszy jest ogólny sposób żywienia. Podstawą zdrowej diety powinno być zastąpienie przetworzonej żywności prawdziwą żywnością, gdy tylko jest to możliwe. Jedzenie żywności, która jest jak najbardziej zbliżona do sposobu, w jaki stworzyła je natura, może mieć ogromny wpływ na sposób, w jaki myślisz, wyglądasz i czujesz.

Korzystając z tych prostych wskazówek, możesz przezwyciężyć zamieszanie i nauczyć się, jak stworzyć – i jak się jej trzymać – smaczną, zróżnicowaną i pożywną dietę, która jest równie dobra dla twojego umysłu, jak i dla twojego ciała.

Podstawy zdrowego odżywiania

Chociaż niektóre ekstremalne diety mogą sugerować coś innego, wszyscy potrzebujemy równowagi białka, tłuszczu, węglowodanów, błonnika, witamin i minerałów w naszej diecie, aby utrzymać zdrowe ciało. Zadbaj też o zdrowie swoich dzieci - deserki dla dzieci. Nie musisz eliminować z diety określonych kategorii żywności, ale raczej wybieraj najzdrowsze opcje z każdej kategorii.

      Białko daje Ci energię do wstawania i ruszania – i do działania – jednocześnie wspierając nastrój i funkcje poznawcze. Zbyt dużo białka może być szkodliwe dla osób z chorobami nerek, ale najnowsze badania sugerują, że wielu z nas potrzebuje więcej wysokiej jakości białka, zwłaszcza gdy się starzejemy. Nie oznacza to, że musisz jeść więcej produktów pochodzenia zwierzęcego — różne źródła białka pochodzenia roślinnego każdego dnia mogą zapewnić Twojemu organizmowi wszystkie niezbędne białka, których potrzebuje.

      Tłuszcz. Nie wszystkie tłuszcze są takie same. Podczas gdy złe tłuszcze mogą zrujnować Twoją dietę i zwiększyć ryzyko niektórych chorób, dobre tłuszcze chronią Twój mózg i serce. W rzeczywistości zdrowe tłuszcze – takie jak kwasy omega-3 – są niezbędne dla twojego zdrowia fizycznego i emocjonalnego. Włączenie do diety większej ilości zdrowych tłuszczów może poprawić nastrój, poprawić samopoczucie, a nawet przyciąć talię.

      Błonnik. Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik (ziarna, owoce, warzywa, orzechy i fasola) może pomóc w utrzymaniu regularności i zmniejszyć ryzyko chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy. Może również poprawić twoją skórę, a nawet pomóc schudnąć.

      Wapń. Oprócz prowadzenia do osteoporozy niedobór wapnia w diecie może również przyczyniać się do niepokoju, depresji i problemów ze snem. Bez względu na wiek i płeć ważne jest, aby w diecie uwzględnić pokarmy bogate w wapń, ograniczyć te, które go uszczuplają, a także dostarczać wystarczającą ilość magnezu i witamin D i K, aby wapń mógł wykonywać swoje zadanie.

      Węglowodany są jednym z głównych źródeł energii organizmu. Ale większość powinna pochodzić z węglowodanów złożonych, nierafinowanych (warzywa, produkty pełnoziarniste, owoce), a nie z cukrów i węglowodanów rafinowanych. Ograniczenie białego pieczywa, ciastek, skrobi i cukru może zapobiec gwałtownym skokom cukru we krwi, wahaniom nastroju i energii oraz gromadzeniu się tłuszczu, zwłaszcza w okolicy talii.

*artykuł zewnętrzny

Komentarze

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *