Konfitura z wiśni

Konfitura z wiśni jest królową wśród domowych przetworów, które robi się latem. Konfitura wiśniowa to najlepszy deser i dodatek do herbaty oraz wielu ciast, naleśników, budyniu, kisielu, ryżu i innych deserów. Prosty przepis na konfiturę z wiśni, która jest łatwa do zrobienia i uwielbiana przez wszystkich w moim domu.

Konfitura wiśniowa w słoiku
Konfitura z wiśni jest dość łatwym do przygotowania domowym przetworem. Tradycyjna konfitura wiśniowa wymaga jednak nieco czasu i cierpliwości, gdyż trzeba wiśnie wcześniej wydrylować i najlepiej 2 razy zagotować. Zapewniam, że warto się poświęcić, aby jesienią i zimą cieszyć się smakiem domowej konfitury z wiśni.

Konfiturę najlepiej przygotowywać w dość szerokim garnku z grubym dnem, wtedy szybciej się redukuje płyn i konfitura nabiera pożądanej konsystencji w krótszym czasie, niż taka gotowana w wąskim garnku. Dodatkowo w szerszym naczyniu konfiturę łatwiej mieszać i owoce mniej się rozpadają.

Konfitura z wiśni może być zamknięta w słoiki już po pierwszym gotowaniu, jednak osobiście wolę gotować ją 2 razy, wtedy jest intensywniejsza w smaku i gęstsza. Ilość cukru najlepiej dostosować do swoich upodobań i stopnia dojrzałości/kwaśności wiśni. Użyte owoce do wykonania na zimę konfitury z wiśni muszą być dojrzałe, inaczej konfitura nie wyjdzie.

Domowe przetwory z wiśni dobrze się zamkną w słoikach i przechowają, jeśli dopilnujemy starannego umycia i wyparzenia słoików i butelek. Tak samo ważne są pokrywki i zakrętki, muszą być czyste, wyparzone i suche. Przy zakręcaniu słoików i butelek z konfiturą lub sokiem, ich brzegi muszą być również suche. Przygotowana konfitura wiśniowa z tego przepisu nie wymaga już pasteryzowania, pod warunkiem zastosowania się do podanych powyżej wskazówek podczas napełniania słoików i butelek. 
Konfitura z wiśni, przetwory na zimę
Liczba porcji: u mnie z 7 kg wydrylowanych wiśni wyszło 3 litry soku i około 3 kg konfitury
Czas przygotowania: 2 - 3 godziny

Przepis na konfiturę z wiśni:

 • 1 kg dojrzałych wiśni
 • 500 - 700 g cukru 
 • 1 łyżeczka soku z cytryny

Jak zrobić konfiturę z wiśni?

 1. Dojrzałe wiśnie umyć, wydrylować i zasypać połową cukru potrzebnego na daną wagę wiśni. Wiśnie z cukrem odstawić na co najmniej 6 godzin, aby puściły sok. Ilość cukru dostosować do stopnia kwaśności wiśni. Na 1 kg wiśni dałam tylko 500 g cukru, gdyż u mnie wiśnie były bardzo dojrzałe i dość słodkie.
 2. Gdy wiśnie puszczą sok, trzeba je wymieszać i łyżką cedzakową oddzielić wiśnie od soku. Do szerokiego garnka wrzucić wyjęte wcześniej wiśnie i dodać sok z cytryny, dodać również pozostały cukier i zagotować. Gotować na małej mocy palnika bez przykrycia około 60 minut. Podczas gotowania należy delikatnie mieszać i zdejmować powstały na powierzchni szum.
 3. Odstawić zagotowane wiśnie na 12 godzin, po czym gotować je jeszcze około 30 - 40 minut na małej mocy palnika, co pewien czas zamieszać.
 4. Gorącą konfiturą z wiśni napełniać wyparzone wrzątkiem słoiczki i zakręcać czystymi i suchymi pokrywkami. Słoiczki obrócić do góry dnem, przykryć ścierką i pozostawić do całkowitego wystudzenia.
 5. Pozostały sok ponownie zagotować, ewentualnie dodać więcej cukru i gorącym napełnić czyste i wyparzone wrzątkiem butelki. Butelki zakręcić czystymi i suchymi zakrętkami, przykryć ścierką i odstawić do całkowitego wystudzenia.
 6. Przed wyniesieniem w chłodne miejsce sprawdzić, czy pokrywki i zakrętki są zamknięte. Powinny być lekko wklęsłe i po stanięciu w nie palcem, wydawać głuchy odgłos.

  Zobacz również: konfitura śliwkowa.

Komentarze

 1. Uwielbiam takie konfitury do naleśników. Dawno nie robilam z wiśni

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno nie robiłam. Najlepsze do ciast.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś co roku się takie robiło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Taka konfitura na zimę to skarb. Co roku przygotowuję jej kilka słoiczków.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *