Indeks glikemiczny - co to jest?

Produkty spożywcze, a ich indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny - co to jest? 

Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem, który określa jak szybko po spożyciu danego produktu, wzrastać będzie poziom glukozy we krwi. Można więc w uproszczeniu stwierdzić, że wskaźnik ten mówi nam, jak szybko jesteśmy w stanie przyswoić energię ze spożywanego posiłku.


Produkty z wysokim indeksem glikemicznym.

Będą to przede wszystkim produkty wysoko przetworzone oraz łatwostrawne. Będziemy mogli wśród nich wskazać słodycze, napoje słodzone cukrem, ale również, chociażby pieczywo czy fast foody. Warto zaznaczyć, że na wysokość indeksu glikemicznego wpływ będzie miała również obróbka termiczna produktu. Żywność surowa z reguły będzie miała niższy indeks glikemiczny, idealnym przykładem może być tutaj ryż, który zależnie od poziomu rozgotowania, może mieć bardzo niski, lub bardzo wysoki indeks.

Dla kogo indeks glikemiczny ma znaczenie?

Najistotniejszy będzie on dla osób odchudzających się oraz tych chorujących na cukrzycę dowolnego typu. W przypadku osób odchudzających się znaczenie będzie miał fakt, że po zjedzeniu produktów z wysokim indeksem glikemicznym szybko stajemy się głodni, będzie więc utrudniać to trzymanie się odpowiedniego bilansu kalorycznego, jednocześnie sprawiając, że przestrzeganie diety będzie bardzo problematyczne. Należy również pamiętać, że produkty z wysokim indeksem glikemicznym, są z reguły mocno kaloryczne w przeliczeniu na 100 g, łatwo więc przekroczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne zjadając większe ich ilości. W przypadku diabetyków znaczenie będzie miało przede wszystkim szybkie podnoszenie poziomu cukru we krwi, będzie to powodowało konieczność szybkiego przyjęcia dużej dawki insuliny lub w przypadku insulino oporności przy długotrwałym jedzeniu nieodpowiednich produktów doprowadzi do rozwoju choroby.

Kto powinien jeść posiłki z wysokim indeksem glikemicznym?

Wysoki indeks glikemiczny nie oznacza, że produkty jest nie zdrowy, należy jednak zjadać go w konkretnych warunkach. Najczęściej momentem, w którym należy sięgnąć po tego typu produkty, będzie okres krótko po treningu. Jest to moment, kiedy organizm będzie musiał szybko uzupełnić utraconą energię, tym samym bardzo sprawnie wykorzysta dostarczoną mu energię. Warto również zaopatrzyć się w takie produkty podczas długotrwałego wysiłku, takiego jak, chociażby wyprawa w góry. Umożliwi to szybkie dostarczenie sobie energii w momencie spadku siły.

Jak sprawdzić indeks glikemiczny?

Najprostszą opcją będzie skorzystanie z powszechnie dostępnych w internecie tabel i spisów. W przypadku produktów mówimy, że mają niski indeks glikemiczny w chwili kiedy jego wartość waha się pomiędzy 0 a 50, wysokim indeksem glikemicznym określimy takie, które będą mieściły się w przedziale 70-100. Przy odpowiedniej analizie można również samemu wywnioskować, jaki mniej więcej indeks glikemiczny ma dany produkt. Wystarczy pamiętać, że posiłki z wysokim indeksem będą przede wszystkim wysoko przetworzone, słodkie, mocno kaloryczne, oraz bardzo mocno przetworzone termicznie.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://naturalnieozdrowiu.pl/indeks-glikemiczny-tabela-produktow-co-to-jest-i-jak-go-sprawdzic/

*artykuł partnera

Komentarze

  1. Nigdy nie zagłębiałam się w ten temat. Dużo wartościowej wiedzy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto posiadać taką wiedzę, niekoniecznie będąc cukrzykiem. Prewencja jest również ważna.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny pomysł na wpis. Myślę że sporo osób o tym nie wie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *