Sałatka śledziowa z burakiem i jabłkiem

/ 6

Smaczna i łatwa do przygotowania warstwowa sałatka śledziowa z burakiem i jabłkiem, to często spotykane na świątecznym stole danie. Sałatka zawiera jabłko, które wspaniale podkreśla smak samego buraka, jak również przyjemnie ożywia smak całej sałatki. Śledź pod pierzynką w nieco wzbogaconej formie.
Sałatka warstwowa ze śledzia, buraka, jajka i jabłka

Najlepsza sałatka śledziowa z burakiem i jabłkiem, jaką jadłam. Do tej pory warstwową sałatkę śledziową robiłam z dodatkiem marchewki i kiszonego ogórka, ale teraz bardzo przypadła mi do gustu wersja z burakiem i jabłkiem. Znany wszystkim śledź pod pierzynką tylko w nieco nowszej odsłonie.

Buraki i ziemniaki do sałatki upiekłam w piekarniku, co zatrzymało dużo więcej w warzywach smaku i aromatu. Jabłko skropiłam octem jabłkowym, który zatrzymał i wzmocnił jego smak. Sałatka warstwowa u mnie jest ze śledzi matiasów, które są mięsiste, pełne smaku i po pokrojeniu zachowują kształt.

Mam nadzieję, że również lubicie sałatkę śledziową i gości ona na Waszym stole nie tylko od święta. Zachęcam do wypróbowania mojej wersji z dodatkiem jabłka, u mnie wszyscy byli nią zachwyceni.
Warstwowa sałatka śledziowa, śledź pod pierzynką z jajek

Przepis na sałatkę śledziową z burakiem i jabłkiem:

Składniki na sałatkę śledziową:

  • 500 g śledzi matiasów
  • 3 średnie buraki
  • 3 - 4 średnie ziemniaki
  • 1 duża cebula
  • 1 duże winne jabłko
  • 250 - 300 ml dobrego majonezu
  • 5 jajek
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • 1 łyżka oleju rzepakowego
  • pieprz i sól

Jak przygotować warstwową sałatkę śledziową z burakiem i jabłkiem?

  1. Buraki i ziemniaki umyć i bez obierania zawinąć w folię aluminiową i piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez około 1,5 godziny. Ziemniaki po 45 minutach wyjąć, gdyż szybciej będą upieczone lub włożyć do piekarnika pod koniec pieczenia buraków. Warzywa można również ugotować bez obierania w lekko osolonej wodzie, ale ja polecam upiec, gdyż warzywa są smaczniejsze i nie trzeba pilnować, czy woda się nie wygotowała.
  2. Upieczone warzywa wystudzić i obrać. Buraki zetrzeć na dużych oczkach tarki, a ziemniaki pokroić w kostkę.
  3. Śledzie spróbować, jeśli są bardzo słone, należy je namoczyć w zimnej wodzie i co pewien czas zmieniając wodę pozostawić na 1 - 2 godziny. Po moczeniu, osuszyć, pokroić w kostkę i wymieszać z olejem.
  4. Cebulę obrać i pokroić w bardzo drobną kostkę, wymieszać z odrobiną soli.
  5. Jajka ugotować na twardo (8 minut od zagotowania wody).
  6. Jabłko obrać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach i wymieszać z octem jabłkowym.
  7. Na dnie salaterki ułożyć pokrojone ziemniaki i oprószyć świeżo mielonym pieprzem, położyć śledzie i cebulę, wyrównać powierzchnię i posmarować połową majonezu.
  8. Następnie dodać warstwę z buraków, a na nie rozłożyć jabłko i rozsmarować pozostały majonez, na który zetrzeć na grubych oczkach tarki jajka. Wierzch można delikatnie oprószyć odrobiną pieprzu i soli.
  9. Sałatka najlepiej smakuje na dzień następny po zrobieniu. Przechowywać w lodówce.

    Zobacz również: sałatka z tuńczyka.

Komentarze

  1. piękna :) pyszna i efektowna. Idealna na świąteczny stół :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię sałatki śledziowe :) Pysznie się zapowiada :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Akurat kupiłam wiaderko śledzi. Może skuszę się na taką sałatkę :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam taka sałatkę:) na święta każdego roku robię:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Sałatka wyszła przepyszna !!! Ze śledziem i buraczkami robiłam wcześniej tylko raz i nie bardzo mi podeszła,tak samo moim bliskim.Wtedy robiłam z ogórkiem korniszonem.Muszę przyznać,że ocet winny zrobił z jabłkiem coś niesamowitego - co miało wpływ na smak całej sałatki.I przyznaję,że nie dodałam oleju do matiasów.Niebo w gębie ! Polecam !!! - Monika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za polecenie :) Jest mi bardzo miło, że sałatka smakowała :) Do takiej sałatki raczej będzie bardziej pasował ogórek kiszony, ale wtedy sałatka straci na swojej delikatności.

      Usuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady