Korki do wina - niezbędny atrybut każdego twórcy win

Kieliszki z białym winem

Produkcja wina w ostatnim czasie zdecydowanie wraca do łask. Przyczyniła się do tego niewątpliwie pandemia koronawirusa, ale także chęć wyrażenia siebie za pomocą wykonywanego hobby. To właśnie z tego powodu branża domowego winiarstwa przeżywa swoje drugie życie, chociaż, chciałoby się zapytać, czy kiedykolwiek utraciła swoje pierwsze? Wchodząc w ten temat głębiej, jakie jest wino, każdy widzi. Również, pytanie, co jest potrzebne do jego przechowywania, jest trywialne - butelka, korek do wina i kapturek. Skupmy się w tym tekście na drugim z wymienionych. Czy zastanawialiście się kiedyś, z czego produkuje się korki do wina lub jakie mamy ich rodzaje? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Z czego robi się korki do wina i czy zawsze z korka?

Jeśli chcesz nabyć wiedzy niezbędnej na temat produkcji wina, zacznij od fundamentów. Korek do wina to niewątpliwie jeden z nich. Z czego się produkuje korki? Pierwsza myśl, to na pewno znane tworzywo, jakim jest kora dębu korkowego. To prawda, jest to najbardziej popularny surowiec. Przygotowanie go jest procesem czasochłonnym, bowiem drzewo osiąga swoją dojrzałość produkcyjną dopiero po 25 latach od wykiełkowania. Następnie można przystąpić do procesu zdjęcia kory, która musi odczekać kolejne 6-7 miesięcy, zanim będzie mogła zostać wykorzystana. Innym rodzajem korka jest korek mieszany. Powstaje od z mieszanki korka dębowego oraz miału korkowego.

Jest wygodniejszy do stosowania niż korkowy, natomiast mniej nadaje się do win leżakowanych. Jest raczej uważany za tańszą alternatywę. Kolejnym rodzajem jest korek syntetyczny. Jest to tania w produkcji i zdrowa dla środowiska alternatywa, zapobiega bowiem wycince i niszczeniu drzew. Ostatnim rozwiązaniem, o którym chcemy tu wspomnieć, jest korek szklany. Stosuje się go do win drogich, jest również jak poprzednik, dobrym rozwiązaniem ograniczającym niszczenie przyrody. Jednak, czy zawsze zamknięcie wina przypominać musi z wyglądu klasyczny korek do wina? Odpowiedź brzmi - nie. Znamy bowiem wszyscy wina zamknięte kapslem czy nakrętką.

Do czego można wykorzystać korki po winie? Czyli rozejrzyjmy się wśród inspiracji

Picie wina jest nieukrywaną przyjemnością. Spożywamy je dla smaku, ale również rozluźnienia, odwagi czy po prostu zorganizowania romantycznego nastroju. Butelkę po winie należy wyrzucić do specjalnego kosza na śmieci dedykowanego szkłu, z którego potem powędruje do ponownego wykorzystania. A co robić z korkami po winie? W tym akapicie podamy Ci kilka rozwiązań. I nie, nie żadne z nich nie będzie sugerowało wyrzucenie ich. Po pierwsze, załóż sobie miejsce, w którym będziesz składować korki, dopóki nie uzbierasz ich znacznej ilości. Może to być duży szklany słój, wazon lub ozdobna szklana sałatkowa misa. Wrzucaj tam korki, zwłaszcza jeśli preferujesz różne wina z różnych zakątków świata. Będzie miało to walor ozdobny, przeźroczystość naczynia tylko go podkreśli.

Gdy uzbierasz ich już pewną ilość, która może być wykorzystana, przystąp do działania. Pierwszą propozycją, o której chcemy wspomnieć, jest podkładka pod garnek i inne ciepłe naczynia. Rozkrój każdy korek wzdłuż jego dłuższej krawędzi. Następnie przeszyj każdy z nich nitką lub przyklej przygotowane połówki do elastycznej tkaniny, na przykład bawełnianej szmatki. Do umiejscowienia korków możesz użyć kleju na gorąco. Stworzony przedmiot będzie wyglądać pięknie, ale także uchroni Twój stół przed odparzeniami. Kolejny pomysł to roleta zrobiona z korków. Do jej wykonania potrzebna będzie ich większa ilość. Po prostu zszyj je wszystkie, używając do tego mocnej nici. Do zamontowania rolety użyj starego stelaża po poprzedniej, zniszczonej. Jeśli nie roletę, to może zasłonę? Korki do wina dodadzą uroku każdemu pomieszczeniu. Następnym pomysłem na ich wykorzystanie jest zrobienie z nich dywanika łazienkowego, który umieścimy w pobliżu wanny czy prysznica. Doskonale sprawdzi się jako ochrona przed zetknięciem naszych rozgrzanych stóp z zimnymi płytkami.

Wykonasz go podobnie jak podstawkę pod garnek. Jeśli do tej pory żaden z naszych pomysłów Cię nie przekonał, rozważ oklejenie nimi osłonki na doniczkę kwiatka domowego. Okleić możesz również ramkę na zdjęcie czy futrynę drzwi. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Z korków ustawionych pionowo i sklejonych wzdłuż dłuższej krawędzi ze sobą możesz wykonać nawet blat stolika kawowego, jednak do tej realizacji będziesz potrzebować naprawdę dużej ilości korków do wina.

Znamy przypadki wyklejania korkami lub kawałkami korka całych ścian czy przestrzeni między blatem a szafkami ściennymi w kuchni, jednak tu warunek powodzenia przedsięwzięcia jest dokładnie taki sam - czyli wymagana duża ilość korków. Jeśli chodzi o kreatywne zabawy z dziećmi, zacznijmy od najbardziej intuicyjnej. Możesz łatwo zmienić korki do wina w stempelki. Wykonać z nich można także wiele ozdób świątecznych, takich jak łańcuch na choinkę czy ozdobne zawieszki, malowane farbami lub oklejane cekinami. Pomysłów jest naprawdę wiele, we wszystkich z nich królują korki do wina i mamy nadzieję, że odnaleźliście w ich gąszczu coś dla siebie.

Na koniec najważniejsze pytanie dla winiarzy - gdzie kupić korki do wina

Tu nie mamy żadnych wątpliwości, ponieważ w sklepie Alembik.eu znajdziesz dokładnie to, czego szukasz. Zapoznaj się z bogatą ofertą różnego rodzaju korków do wina i innych zamknięć butelek. Zaufaj doświadczeniu budowanemu przez lata.

*artykuł zewnętrzny

Komentarze

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *