Substancje, które znajdziesz w wodzie z kranu

/ 0

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że jakość wody prosto z sieci wodociągowej pozostawia wiele do życzenia. Taka woda jest najczęściej zbyt twarda, co odbija się na naszym organizmie oraz mieszkaniu na wiele różnych sposobów. Jednak skład wody kranowej może okazać się jeszcze bardziej zdumiewający – nie tylko poprzez obecność kamienia.

Butelka i szklanka z wodą
Choć substancje, o których mowa nie znajdują się w wodzie w dużym stężeniu, to jednak mają szansę wpłynąć na nasze ciała – biorąc pod uwagę długotrwałe wystawienie na ich działanie. Wody kranowej używamy przecież nie tylko do mycia i pielęgnacji, ale także do przygotowywania posiłków i napojów, które trafiają do naszego organizmu. Warto więc zapoznać się ze składem naszej wody i sprawdzić, czy nie potrzebujemy przypadkiem filtr do wody na cały dom.

Wodna apteczka

Wielu może dziwić obecność lekarstw w wodzie pitnej. Jeśli jednak zestawić to ze stale rosnącą produkcją, a także konsumpcją różnego rodzaju preparatów medycznych to ich obecność przestaje zaskakiwać. Zdecydowana większość spożywanych medykamentów jest wydalana z organizmu. Następnie zanieczyszczona woda trafia do oczyszczalni, która jednak nie jest w stanie w stu procentach pozbyć się tego typu substancji. Nie mniej istotnym źródłem zanieczyszczeń są zrzuty ścieków z zakładów należących do przemysłu farmaceutycznego, a także szpitali czy domów opieki. Na całym świecie regularnie bada się wodę właśnie pod tym kątem, a występowanie tych zanieczyszczeń w wodzie ujmowanej i uzdatnionej jest faktem. Oczywiście w przypadku stężenia wyższego niż dopuszczalne podejmowane są odpowiednie kroki. Niemniej jednak śladowe ilości nadal mogą pozostawać w wodzie przeznaczonej do spożycia. Aby zminimalizować ryzyko spożycia takich substancji, warto skorzystać z najdoskonalszego dostępnego obecnie sposobu filtracji: odwróconej osmozy. Aquaphor, Brita oraz Aquafilter to jedne z firm, które oferują filtry wykorzystujące tę metodę.

Włókna z tworzywa sztucznego

Mikroplastik i jego obecność w wodzie staje się coraz bardziej nośnym tematem. Powoli zaczynamy zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie niosą ze sobą mikrowłókna plastiku dla środowiska naturalnego i nas samych. Okazuje się, że od takich zanieczyszczeń nie jest również wolna woda kranowa. Jednakże konkretne skutki dla zdrowia wynikające ze spożywania wody prosto z kranu nie są jeszcze w pełni znane, choć samo zagadnienie żywo zajmuje świat naukowy. Również w przypadku tego zanieczyszczenia najbardziej adekwatnym sposobem przeciwdziałania będzie filtr wody na cały dom. Istnieją na rynku filtry, które mają przepuszczalność niższą niż przeciętna cząsteczka mikroplastiku, a więc są w stanie nas przed nim ochronić.

Inne zagrożenia

Oczywiście istnieją także inne zanieczyszczenia i substancje, które negatywnie wpływają na nasze funkcjonowanie, a które znajdują się w wodzie kranowej:

  • arsen,
  • azbest,
  • chlor,
  • detergenty,
  • nikiel,
  • ołów,
  • pestycydy,
  • i wiele innych.

Przykładem mogą być także mikroorganizmy takie jak bakterie, powodujące szereg chorób i dolegliwości. Aby usunąć bakterie z wody kranowej, należy wyposażyć się w filtry antybakteryjne z lampami UV. Ostatecznie lista szkodliwych substancji zawartych w wodzie pitnej może zmniejszyć się do zera – poprzez założenie odpowiednich filtrów na główne ujęcia wody lub kuchenny czy łazienkowy kran. Nie ma więc powodów do obaw, ale jednocześnie należy jednak zdawać sobie sprawę z samego zagrożenia.

*artykuł zewnętrzny

Komentarze

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady