Substancje, które znajdziesz w wodzie z kranu

/ 0

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że jakość wody prosto z sieci wodociągowej pozostawia wiele do życzenia. Taka woda jest najczęściej zbyt twarda, co odbija się na naszym organizmie oraz mieszkaniu na wiele różnych sposobów. Jednak skład wody kranowej może okazać się jeszcze bardziej zdumiewający – nie tylko poprzez obecność kamienia.

Butelka i szklanka z wodą
Choć substancje, o których mowa nie znajdują się w wodzie w dużym stężeniu, to jednak mają szansę wpłynąć na nasze ciała – biorąc pod uwagę długotrwałe wystawienie na ich działanie. Wody kranowej używamy przecież nie tylko do mycia i pielęgnacji, ale także do przygotowywania posiłków i napojów, które trafiają do naszego organizmu. Warto więc zapoznać się ze składem naszej wody i sprawdzić, czy nie potrzebujemy przypadkiem filtr do wody na cały dom.

Wodna apteczka

Wielu może dziwić obecność lekarstw w wodzie pitnej. Jeśli jednak zestawić to ze stale rosnącą produkcją, a także konsumpcją różnego rodzaju preparatów medycznych to ich obecność przestaje zaskakiwać. Zdecydowana większość spożywanych medykamentów jest wydalana z organizmu. Następnie zanieczyszczona woda trafia do oczyszczalni, która jednak nie jest w stanie w stu procentach pozbyć się tego typu substancji. Nie mniej istotnym źródłem zanieczyszczeń są zrzuty ścieków z zakładów należących do przemysłu farmaceutycznego, a także szpitali czy domów opieki. Na całym świecie regularnie bada się wodę właśnie pod tym kątem, a występowanie tych zanieczyszczeń w wodzie ujmowanej i uzdatnionej jest faktem. Oczywiście w przypadku stężenia wyższego niż dopuszczalne podejmowane są odpowiednie kroki. Niemniej jednak śladowe ilości nadal mogą pozostawać w wodzie przeznaczonej do spożycia. Aby zminimalizować ryzyko spożycia takich substancji, warto skorzystać z najdoskonalszego dostępnego obecnie sposobu filtracji: odwróconej osmozy. Aquaphor, Brita oraz Aquafilter to jedne z firm, które oferują filtry wykorzystujące tę metodę.

Włókna z tworzywa sztucznego

Mikroplastik i jego obecność w wodzie staje się coraz bardziej nośnym tematem. Powoli zaczynamy zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie niosą ze sobą mikrowłókna plastiku dla środowiska naturalnego i nas samych. Okazuje się, że od takich zanieczyszczeń nie jest również wolna woda kranowa. Jednakże konkretne skutki dla zdrowia wynikające ze spożywania wody prosto z kranu nie są jeszcze w pełni znane, choć samo zagadnienie żywo zajmuje świat naukowy. Również w przypadku tego zanieczyszczenia najbardziej adekwatnym sposobem przeciwdziałania będzie filtr wody na cały dom. Istnieją na rynku filtry, które mają przepuszczalność niższą niż przeciętna cząsteczka mikroplastiku, a więc są w stanie nas przed nim ochronić.

Inne zagrożenia

Oczywiście istnieją także inne zanieczyszczenia i substancje, które negatywnie wpływają na nasze funkcjonowanie, a które znajdują się w wodzie kranowej:

  • arsen,
  • azbest,
  • chlor,
  • detergenty,
  • nikiel,
  • ołów,
  • pestycydy,
  • i wiele innych.

Przykładem mogą być także mikroorganizmy takie jak bakterie, powodujące szereg chorób i dolegliwości. Aby usunąć bakterie z wody kranowej, należy wyposażyć się w filtry antybakteryjne z lampami UV. Ostatecznie lista szkodliwych substancji zawartych w wodzie pitnej może zmniejszyć się do zera – poprzez założenie odpowiednich filtrów na główne ujęcia wody lub kuchenny czy łazienkowy kran. Nie ma więc powodów do obaw, ale jednocześnie należy jednak zdawać sobie sprawę z samego zagrożenia.

*artykuł zewnętrzny

Komentarze

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *