Granola, sposób na pożywne i zdrowe śniadanie

/ 0

Granola jest jedną z częściej wybieranych pozycji na zdrowe śniadanie. Granola najczęściej składa się z płatków owsianych, orzechów, suszonych owoców i dowolnych nasion np. sezamu, pestek słonecznika, pestek dyni. Granola o dobrym składzie w połączeniu z jogurtem lub mlekiem stanowi pożywne i zdrowe śniadanie zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Granola może być również wykorzystana jako składnik ciasteczek lub chrupiący dodatek do deserów.

Granola z płatków z orzechami

Co to jest granola i co powinna zawierać w swoim składzie?


Podstawą granoli zazwyczaj są płatki owsiane, różne nasiona, dowolne orzechy, suszone owoce i cukier, który sprawia, że granola nabiera charakterystycznej chrupkości. Zdrowsza wersje granoli, zamiast zwykłego cukru powinna zawierać w swoim składzie miód lub cukier trzcinowy.

Płatki owsiane w granoli często są zastępowane płatkami kukurydzianymi lub płatkami robionymi z innych zbóż i mąki graham. Mieszanki granoli mogą zawierać ekspandowane ziarna zbóż, nasiona chia, suszone jagody, wiórki kokosowe, sezam, słonecznik, liofilizowane owoce, a nawet czekoladę.

Właściwości odżywcze granoli


Granola w swoim składzie zawiera zboża, które nie tylko dostarczają nam węglowodanów, ale są również bogatym źródłem wielu witamin i minerałów. Szczególnie dużo jest w nich witamin z grupy B, witaminy E oraz żelaza, cynku i magnezu.
 
W zależności od użytych w granoli składników jej wartość odżywcza i kaloryczna może się dość znacznie różnić. Bardziej odżywcze będą na pewno mieszanki zawierające orzechy nerkowca, migdały lub orzechy włoskie, które zawierają sporo mikroelementów, ale i tłuszczu, tym samym są dość kaloryczne.

Mieszanki z suszonymi owocami będą bogate w przeciwutleniacze i witaminy, ale i będą dość kaloryczne, gdyż suszone owoce zawierają sporo cukru. W tym przypadku warto szukać granoli, która zawiera owoce liofilizowane, a nie suszone.

Większość granoli jest bogata w białko i błonnik, gdyż zawierają właśnie orzechy i ziarna, które dobrze sycą i nie robimy się szybko głodni.

Dlaczego warto jeść granolę?


Składniki granoli bogate w błonnik, takie jak owies i len pomagają stabilizować ciśnienie krwi. Dodatkowo biorą udział w zachowaniu dobrego poziomu cholesterolu, co przyczynia się do zdrowia naszego serca.

Naturalny cukier zawarty w suszonych lub liofilizowanych owocach jest trawiony powoli i nie powoduje skoków glukozy we krwi, co ważne jest u osób z cukrzycą.

Błonnik zawarty w zbożach pomaga zachować w dobrej kondycji nasz przewód pokarmowy, gdyż równomiernie go wypełnia i substancje odżywcze są lepiej wchłaniane. Błonnik dodatkowo jest rodzajem miotełki, która po całym procesie trawienia w sposób naturalny oczyszcza jelita.

Kto powinien jeść granolę? 


Można powiedzieć, że granolę może jeść każdy, ale jej skład powinien być odpowiednio dobrany do wieku, stanu zdrowia i stylu życia. Wiadomo, że innych wartości odżywczych i kalorycznych potrzebuje osoba młoda i aktywna fizycznie, a innych osoba starsza lub chora.

Ważne jest również to, z czym wybraną granolę połączymy. Granola świetnie smakuje z mlekiem krowim, mlekiem roślinnym, jogurtem, maślanką, kefirem lub dowolnym niezbyt słodkim sokiem. Wybór sposobu podania granoli powinien zależeć od tego, co dana osoba lubi i jej zapotrzebowania kalorycznego.

*artykuł inspirowany

Komentarze

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *