Roladki wołowe z sosem grzybowym

/ 13

Roladki (zrazy) wołowe są ulubionym daniem obiadowym w moim domu. Może nie robię ich zbyt często ze względu na czas potrzebny do ich przygotowania, ale warto go poświęcić i w efekcie rozkoszować się pysznym obiadem.

Zrazy wołowe z sosem
Tak naprawdę najwięcej czasu zajmuje zawijanie roladek, gdyż samo duszenie nie absorbuje już tak bardzo naszej uwagi. Do przygotowania roladek użyłam tym razem ligawy, ale dobra jest również wołowina dolna lub górna zrazowa. Szybkie danie to nie jest, bo dusić trzeba około 2 godzin, ale z sosem grzybowym smakuje wyśmienicie. Zrazy doskonale smakują podane z kaszą gryczaną lub kluskami śląskimi.
Zrazy z wołowiny

Składniki:

  • 1 kg wołowiny zrazowej (u mnie ligawa)
  • 25 - 30 dag boczku wędzonego
  • 1 duża cebula
  • 2 - 3 ogórki kiszone
  • 3 - 4 łyżki musztardy sarepskiej
  • 2 listki laurowe
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • pieprz
  • sól

Sos grzybowy:

  • 20 g suszonego prawdziwka
  • wywar po duszeniu roladek wołowych
  • 1/2 łyżeczki tymianku
  • 1 ząbek czosnku
  • pieprz
  • sól
    dodatkowo:
  • sznurek wędliniarski lub gruba bawełniana nić 

Przygotowanie:

  1. Mięso umyć, osuszyć, pokroić w poprzek włókien na kawałki o grubości 1 cm i roztłuc tłuczkiem z obu stron jak najcieniej. Przyprawić delikatnie pieprzem i solą.
  2. Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę.
  3. Boczek i ogórki również pokroić w kostkę.
  4. Każdy plaster mięsa posmarować niewielką ilością musztardy, położyć na nim trochę boczku, cebuli i ogórka, zwinąć w rulon i obwiązać sznurkiem.
  5. Roladki obsmażyć z każdej strony na dobrze rozgrzanej głębokiej patelni, najlepiej z odrobiną masła klarowanego (boki powinny być dobrze przyrumienione).
  6. Obsmażone roladki podlać gorącą wodą lub bulionem warzywnym (roladki mają być pokryte płynem), dodać listek laurowy i ziele angielskie. Dusić najlepiej pod przykryciem na małym ogniu około 2 godziny, w międzyczasie uzupełniać płyn podlewając gorącą wodą. Gdy roladki będą miękkie wyjąć je z płynu i delikatnie zdjąć sznurek.

Sos grzybowy:

  1. Z wywaru wyłowić listek laurowy i ziele angielskie, wywar redukować (odparowywać) bez przykrywania przez około 15 minut na dużym ogniu.
  2. Po tym czasie dodać tymianek drobno pokrojony czosnek i wcześniej namoczone i pokrojone prawdziwki. Wody po moczeniu nie wylewać, ale dolać ją do redukującego się sosu.
  3. Sos przyprawić do smaku pieprzem i solą, ewentualnie zagęścić go dodając łyżeczkę mąki ziemniaczanej rozmieszanej w odrobinie zimnej wody (po dodaniu zagotować). Sos jest gotowy, gdy grzyby są miękkie.

    Zobacz również: wołowina po burgundzku.

Komentarze

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady