Wina czerwone dla początkujących

/ 2

Wina czerwone to te, które powstają z czerwonych winogron. To właśnie to decyduje o ich kolorze. Ich wachlarz barw jest natomiast bardzo szeroki – od jasnego, praktycznie różowego koloru, przez purpurowy, zdecydowaną krwistą czerwień, aż do ciemnego burgundu, niemalże czarnego. Intensywność ich barwy określa smak – jaśniejsze wina będą zdecydowanie słabsze, a ciemniejsze będą mocniejsze, bardziej wyraziste. Pozostawią również na ściankach kieliszka ślady.

Butelka i kieliszek czerwonego wina
Wina czerwone mają najczęściej smak i aromat kawy oraz czerwonych lub ciemnych owoców (truskawki, maliny, wiśnie, śliwki, porzeczki, jagody). Są to zdecydowanie smaki mocno owocowe. Ich soczystość, miękkość czy cierpkość zależą od właściwości danej odmiany gron, sposobu winifikacji oraz długości leżakowania. Większość osób pijających czerwone wina określa je jako cierpkie. O wyjątkowości wina decydują cechy takie jak wytrawność, kwasowość, wyczuwalność ziół, przypraw, kwiatów i owoców. O tym, czy wino jest bardziej wytrawne, czy słodkie decyduje ilość cukru, który pozostaje w winie po zakończeniu procesu fermentacji.

To zbyt skomplikowane? W takim razie, z czym najlepiej komponuje się wino czerwone? Najczęściej wino czerwone pija się do drobiu, czerwonych mięs, dziczyzny,  ryb, wędlin, serów, a także do słodkich dań. Właściwie na ten moment łączy się je ze wszystkim, aczkolwiek w zależności od stopnia wytrawności przedstawia się to następująco:

1) Wina wytrawne najlepiej łączyć z wołowiną, wieprzowiną, dziczyzną, gęsią, kaczką i innymi rodzajami pieczeni. To niezastąpiony towarzysz każdej eleganckiej okoliczności, wystawnego obiadu, czy kolacji.

2) Wina półwytrawne najczęściej łączy się z wędlinami, potrawami z mięsa czerwonego i dojrzałymi serami. To idealna opcja dla osób, dla których wino wytrawne jest zbyt cierpkie, a słodkie zbyt mdławe.

3) Wina półsłodkie najlepiej smakują z lżejszymi serami, kabanosami, a także innymi słodkimi deserami. Ich niezbyt nachalny i słodki smak idealnie podkreśli walory smakowe posiłków.

4) Wina słodkie smakują idealnie w towarzystwie słodkich deserów, owoców, a także same w sobie jako słodkość, bądź jako aperitif.

Coraz więcej ludzi lubuje się w winach, szczególnie tych czerwonych. Mają bowiem bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, co udowodniły już liczne badania. Sam proces degustacji jest jednak dość stresujący. Po czym poznać dobre wino? Pytając znanych i poważanych sommelierów odpowiadają oni, iż najważniejszy jest pozostały smak w ustach zaraz po połknięciu trunku. Im dłużej się on utrzymuje, tym w zasadzie lepiej. Wina mocniejsze, z bogatym bukietem smakowym, z pewnością, pomimo iż na początku wydają się ostre i cierpkie, pozostawią ciekawsze wrażenie. Szeroki wybór win pochodzących z różnych stron świata znaleźć można w winiarskim sklepie Internetowym Zielone Butelki.
(artykuł zewnętrzny)

Komentarze

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *