Powrót do źródeł w kuchni

/ 1
Wśród naszych rodaków coraz częściej można spotkać osoby stroniące od polskich dań. Młodzi eksperymentują w kuchni z nowościami, które nie mają nic wspólnego z polskim żurkiem czy gołąbkami. Nadeszła jednak moda powrotu do korzeni. Niekoniecznie oznacza to typowe smaki, które gościły na stołach naszych babek, daje jednak szansę hołdowania tradycji, w połączeniu z nowoczesnymi elementami innych kuchni.


Korzenie Kuchni Polskiej

Warto zwrócić uwagę na ogromną różnorodność polskiej kuchni. W polskich przysmakach często zauważa się wpływy kuchni włoskiej, francuskiej czy niemieckiej. Genezy tego zjawiska należy dopatrywać się już w początkach istnienia Polski, za sprawą związków naszych królów z cudzoziemkami. To one sprowadzały z zagranicy nowe przyprawy, receptury i zwyczaje kulinarne. Obok rodzimego rozmarynu, lubczyku, tymianku i pietruszki pojawiły w polskiej kuchni liście laurowe, szafran, goździki, imbir itp.

Ewolucja czy rewolucja

To najczęściej z literatury dowiadujemy się, jak niegdyś wyglądały suto zastawione stoły biesiadne. Wiele receptur kulinarnych przetrwało wieki. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, są często wykorzystywane przez osoby lubiące eksperymentować i przedstawiane w zupełnie nowych wersjach. Kreując nowoczesne dania lubimy sięgać do przeszłości, do zapomnianych potraw, które kiedyś gościły na polskich stołach.

Szukanie smaków

Od jakiegoś czasu natura, stare receptury, zapomniane produkty są inspiracją dla kuchni XXI w. Utalentowani polscy kucharze wyjeżdżają za granicę, by zdobyć nowe doświadczenia i po powrocie wprowadzać coś nowego do rodzimej, polskiej kuchni.
Dodatkowo od niedawna panuje wśród kucharzy moda na poszukiwanie doświadczeń w plenerze. Na łące, jeziorze czy w lesie odkrywają nowe możliwości integracji kuchni z naturą. Prawdziwi, kulinarni artyści nie ograniczają polskiej kuchni do schabowego, golonki, czy kapusty, a dążą do poszukiwania nowych smaków, sposobów przygotowania i serwowania tradycyjnych potraw.

Nowe poszukiwania

Istotny wpływ na zmiany w kuchni ma sposób przygotowywania potraw.
Wraz z upływem czasu zmieniają się również technologie gotowania. Coraz częściej mówi się o kuchni molekularnej, w której składniki spożywcze poddawane są eksperymentom fizyko – chemicznym, w warunkach bardziej laboratoryjnych, niż kuchennych. Przykładem potraw uzyskiwanych w wyniku takich eksperymentów jest: kawior o smaku pomarańczy, makaron wyglądający jak bita śmietana, oliwki w kapsułkach, lody o smaku jajecznicy czy stek z łososia w formie ptasiego mleczka.
Za twórcę tego odejścia od tradycyjnie pojmowanej kuchni uważa się brytyjskiego fizyka Nicolasa Kurti

Tradycyjna kaloryczność

W polskiej kuchni, podobnie jak w innych północnoeuropejskich kuchniach, od zarania dominowały potrawy wysokokaloryczne, z okrasą i omastą. To efekt przede wszystkim uwarunkowań klimatycznych i większego zapotrzebowania energetycznego mieszkańców tych rejonów. Nie bez powodu w dawnej Polsce królowało powiedzenie: „...jedz, pij i popuszczaj pasa”. Potrawy obfitujące w tłuszcze i węglowodany są charakterystyczne dla tej części Europy.
Obecnie ze statystyk wynika, że co trzeci współczesny Polak, stosował w swoim życiu jakąś dietę mającą na celu zachowanie dobrej formy. Wśród tych osób przeważają ludzie młodzi, często wykształceni. Dzięki zmieniającej się świadomości społecznej, coraz częściej tłuste, smażone mięsa czy ryby zastępuje się delikatnymi, lekkimi potrawami gotowanymi w opakowaniach próżniowych oraz na parze.

Kuchnia XXI wieku

W ostatnim czasie wykorzystanie bogactwa i różnorodności naszej rodzimej kuchni oraz dostosowanie jej do nowych trendów jest coraz częściej spotykane. Tradycyjne potrawy przygotowane i podane w nowoczesny sposób, pozytywnie zaskoczą naszych gości.
Najlepsi polscy szefowie kuchni pokazują, że tradycja w nowoczesnej postaci może być świetną alternatywą dla jedzenia „na szybko” w restauracjach typu fast food.

Autor artykułu
Artykuł przygotowała Restauracja Okrasa z Wrocławia specjalizująca się w kuchni polskiej.

Komentarze

  1. Ja jestem za tym, aby tradycyjne polskie dania pojawiały się w naszych kuchniach :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *