Sernik zebra

/ 6

Sernik zebra to delikatne ciasto o wyraźnym smaku kakao i wanilii. Proste wykonanie i apetyczny wygląd na pewno zachęcają do wykonania. Jestem pewna, że sernik zebra będzie wspaniale smakował zarówno domownikom, jak i gościom.


Sernik czekoladowy z wanilią
Pewnie się powtarzam, ale prawdziwy i smaczny sernik powstaje tylko z prawdziwego sera twarogowego. Omijam sery, które są rzadkie lub w swoim składzie mają 0% tłuszczu i znikome ilości mleka i śmietany, a za to inne dziwne dodatki. Z chudego sera nie wyjdzie dobry sernik, chyba że dodacie dużo masła i żółtek.

Serniki w moim domu cieszą się dużym powodzeniem i dlatego często je robię. Tak, jak serniki kochamy również wszystko to, co jest czekoladowe. Sernik zebra łączy oba smaki i dodatkowo jeszcze cieszy oko.
Sernik na zdjęciu upieczony był w foremce o średnicy 28 cm.

Sernik dwukolorowy

Składniki:

(na formę o średnicy 26 cm lub 28 cm; składniki w temperaturze pokojowej)

Masa serowa:

  • 1 kg sera białego twarogowego
  • 250 g serka mascarpone
  • 5 jajek
  • 1 szklanka drobnego cukru
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki kakao naturalnego
  • Laska wanilii

Spód do sernika:

  • 150 g herbatników kakaowych
  • 100 g masła

Lukier:

  • 5 łyżek cukru pudru
  • 2 łyżki śmietany 30%
  • 1 łyżka ekstraktu waniliowego
Do odmierzania używam: szklanka - 250 ml, łyżka - 15 ml, łyżeczka - 5 ml.

Jak przygotować sernik zebra?

Spód:

  1. Herbatniki rozkruszyć i wymieszać w blenderze z roztopionym masłem.
  2. Masą wyłożyć dno foremki pokrytej papierem do pieczenia.

Masa serowa:

  1. Ser zmiksować z cukrem i serkiem mascarpone, w trakcie miksowania dodawać po jednym jajku. Miksować tylko do połączenia się składników, pod koniec dodać mąkę ziemniaczaną.
  2. Masę serową podzielić na dwie części, do jednej dodać ziarenka wanilii, a do drugiej kakao. Mieszać do połączenia się składników.
  3. Na środek foremki ze spodem z herbatników wykładać na przemian 2 łyżki masy białej, a na nią łyżkę masy z kakao i tak postąpić z całą masą serową. Starać się rozpocząć układanie na środku,  wtedy paski będą bardziej równe. U mnie niestety tym razem środek był nieco przesunięty i musiałam improwizować, wzorki więc nie są równe.
  4. Do piekarnika wstawić foremkę z 400 ml gorącej wody, a foremkę z sernikiem wstawić poziom wyżej. Piec w piekarniku nagrzanym (góra-dół) do 170 stopni C przez 20 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 160 stopni C i dalej piec jeszcze przez 40 minut.
  5. Po upieczeniu i wyłączeniu temperatury, piekarnik uchylić dopiero po 20 minutach i pozostawić w nim sernik do całkowitego wystudzenia. Sernik po upieczeniu nieco opadnie, ale tak ma być. Wstawić do lodówki, aby stężał.
  6. Zimny sernik polać nieregularnie lukrem. Sernik ma być całkowicie wystudzony, gdy sernik będzie jeszcze ciepły, to lukier się roztopi i zostanie tylko cienka warstewka.

Lukier:

  1. Gorącą śmietanę dodać do cukru pudru i rozetrzeć razem z ekstraktem na lśniący i jednolity lukier.
  2. Od razu polać nim schłodzony sernik i wstawić na 15 minut do lodówki.

    Zobacz również: sernik czekoladowy na zimno.

Komentarze

  1. wyszedł idealnie! robi wrażenie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię serniki i wszystko co czekoladowe :) Rzeczywiście, ten sernik wygląda fantastycznie, samo zdjęcie zachęca do spróbowania, więc na razie "jem oczami" :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pięknie ułożyły się warstwy. ❤

    OdpowiedzUsuń
  4. serniki kocham miłością wielką i nie zmienną;)
    świetnie wyszedł:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Takim serniczkiem nigdy nie pogardzę :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady