Sylwester w domu. O czym warto pamiętać?

Wielu z nas czeka na ten wieczór cały rok. Kiedy chcemy uczcić wyrwanie ostatniej kartki z kalendarza we własnym domu, musimy zadbać o odpowiednią atmosferę. Czego nie może zabraknąć na sylwestrowej domówce?

Sylwester w domu. O czym warto pamiętać?
Oczywiście najważniejsze ze wszystkich elementów, które składają się na udaną imprezę sylwestrową to właściwi ludzie. Jednak żeby zadbać o ich komfort i dobrą zabawę, warto pamiętać o tych kilku kluczowych składnikach. Co jest ważne jeśli planujemy Sylwestra w domu?

Jaką imprezę planujesz urządzić?

Mimo że wydaje się to oczywisty punkt przygotowań do sylwestrowej nocy, wiele osób przecenia swoje możliwości, co przeważnie kończy się dramatycznym poszukiwaniem krzeseł i ściskiem przy stole lub na kanapie. Zanim rozpuścimy wici o imprezie w domu, warto najpierw ocenić, ile osób swobodnie będzie mogło usiąść, zjeść i porozmawiać. To również dobra okazja do uzupełnienia niedostatków w zastawie stołowej. Kieliszki, talerzyki - to najczęstsze elementy, których brakuje w sylwestrowy wieczór. Szukając odpowiednich naczyń zwróć uwagę na ich trwałość. Podczas domowych przyjęć delikatna zastawa może łatwo pęknąć. A jakie „szkło” powinno być pod ręką gości w sylwestrową noc?

  • kieliszki do czerwonego wina,
  • kieliszki do białego wina,
  • kieliszki do szampana,
  • szklanki do whisky,
  • szklanki do drinków,
  • kieliszki do wódki.

Kiedy już wiemy, ile osób zaprosimy, należy przemyśleć konwencję imprezy. Czy spotkanie będzie miało ogólny, niezobowiązujący charakter, czy może marzy się nam impreza tematyczna? Pamiętajmy, że Sylwester rozpoczyna sezon karnawałowy, więc może chcesz urządzić przebieraną imprezę? Takie sprawy lepiej przemyśleć odpowiednio wcześniej, żeby uprzedzić gości, zamiast stawiać ich w niezręcznej sytuacji tuż przed 31 grudnia.

Decydując o charakterze przyjęcia, trzeba też wybrać, czy impreza będzie miała raczej spotkaniem przy suto zastawionym stole, czy też przewidujesz taneczną zabawę. Jeśli lubisz się poruszać podczas Sylwestra, zagospodaruj odpowiednią ilość przestrzeni, którą zaaranżujesz na parkiet. Pozbądź się z otoczenia zbędnych przedmiotów oraz dekoracji, które mogą ucierpieć w trakcie intensywnych pląsów. Jeśli planujesz taneczną imprezę, zadbaj też o odpowiednie nagłośnienie. Najlepszy będzie system surround, żeby nie skupiać całej mocy głośników w jednym miejscu.

Zadbaj o menu

Sylwester to jedna z najdłuższych nocy w całym roku. Wielogodzinna impreza wymaga odpowiedniego menu. Przez cały wieczór trudno ocenić, kiedy gości najdzie ochota na wrzucenie czegoś na ruszt. Klasycznym elementem sylwestrowego menu są przekąski, które świetnie smakują na zimno. Szczególnie szybko na tego typu przyjęciach znikają tzw. finger food, czyli małe przekąski, które można łatwo wziąć w dłoń, co jest szczególnie praktyczne podczas imprez stojących. Możemy zatem przyrządzić chipsy domowej roboty z różnymi rodzajami deepów, mini pizze, zapiekane kanapki, przekąski na bazie ciasta francuskiego czy może bardziej tradycyjne koreczki ze śledziem. Na sylwestrową domówkę możesz przyrządzić również sałatkę lub hiszpańskie tapas.

Zadbajmy też o to, żeby kieliszki w czasie imprezy nie pozostawały zbyt długo suche. W tej kwestii istnieją dwa sprawdzone rozwiązania. Pierwszym jest przygotowanie gotowych drinków, którymi goście będą się częstować przez całą noc. Drugie rozwiązanie to zebranie alkoholu, który przygotowaliśmy sami oraz trunków sprezentowanych przez gości w jednym miejscu tak, żeby każdy mógł wybrać i przyrządzić sobie drink, na jaki ma ochotę. Można też w tym samym miejscu przygotować tacę na kieliszki oraz szklanki. Chociaż w temacie trunków można mieć całkiem luźne podejście, w czasie sylwestrowej każdy gospodarz ma jeden obowiązek związany z alkoholem. Chodzi oczywiście o lampkę szampana, którą każdy z gości wzniesie toast za nowy rok o północy. 

Sylwestrowy wystrój mieszkania

W ostatni dzień roku w większości domów panuje jeszcze bożonarodzeniowy wystrój, jednak Sylwester to wydarzenie o zupełnie innym charakterze, dlatego jeśli organizujemy przyjęcie w domu, warto zaktualizować nieco dekoracje. Nie chodzi o to, żeby wyrzucać choinkę, ale dobrze np. nadmuchać kilka balonów, rozwiesić serpentyny a o północy wystrzelić konfetti. Szczególne wrażenie zrobią okolicznościowe balony napełnione helem. Sylwestrowa może być również zastawa. Popularne są m.in. kieliszki z nadrukiem nawiązującym do ostatniej nocy w roku. Na sylwestrowy wystrój składa się również oświetlenie. Możemy wkręcić kolorowe żarówki, które od razu nadadzą wnętrzu karnawałowy charakter. Do imprezowej sesji zdjęciowej doskonale nadają się również kolorowe taśmy LED.

Choć obchodzimy go co roku, Sylwester to prawdopodobnie najbardziej huczna impreza przez całe dwanaście miesięcy. Jeśli więc jesteśmy organizatorami Sylwestra w domu, warto dobrze się do niego przygotować, żeby w pamięci gości zapisały się jedynie przyjemne chwile tego wyjątkowego wieczoru. Pamiętaj też, żebyś samemu również dobrze się bawił, dlatego nie ma sensu przesadzać z nadmiernymi przygotowaniami. Z dobrym nastawieniem każde przyjęcie okaże się sukcesem.

*artykuł zewnętrzny

Komentarze

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *