Zalety mrożonych warzyw i owoców w kuchni

Mrożone owoce
 O tym, że powinniśmy każdego dnia spożywać codzienną porcję owoców i warzyw uczeni jesteśmy już w przedszkolu, przekonują nas o tym też dietetycy, lekarze i nikogo do tego specjalnie nie trzeba przekonywać. W naszej szerokości geograficznej dostęp do świeżych owoców i warzyw mamy w sezonie od wiosny do jesieni - zimą spożycie drastycznie spada. Posiłkujemy się owocami i warzywami sprowadzanymi z innych części świata, ale mimo wszystko nie możemy korzystać z całej gamy tych dobrodziejstw natury, do których mieliśmy w sezonie letnim tak szeroki dostęp. Cóż więc możemy zrobić dla siebie i naszego zdrowia, by ciągle dostarczać naszemu organizmowi niezbędne witaminy i minerały w czasie, gdy nie ma już sezonowych warzyw i owoców? Zimą z pomocą przychodzą przetwory, kiszonki i mrożonki, czyli mrożone warzywa i owoce.

Czy mrożonki warto jeść

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż spotkać można spore grono przeciwników i zwolenników tej, jak i każdej innej metody.

Zwolennicy opierają się na zdaniu ekspertów, którzy przekonują, że warzywa i owoce podczas mrożenia wcale nie tracą tego, co najważniejsze. Tak naprawdę straty podczas samego procesu mrożenia są niewielkie. Mówi się, że straty witamin i minerałów wahają się od 10% do 30%, co stanowi niewielki procent, gdyż i tak zostaje większość drogocennych składników.

Przeciwnicy natomiast uważają, że mrożone jedzenie, to jedzenie martwe, zupełnie pozbawione jakichkolwiek składników odżywczych, wskazują na zmienioną niejednokrotnie barwę, utratę sprężystości i smaku.

Mamy więc do wyboru korzystanie z różnorodności pożywienia, albo zupełnej rezygnacji z owoców i warzyw lub rezygnacji w dużym stopniu. Jaką więc decyzję podjąć? Prześledźmy zatem proces mrożenia owoców i warzyw.

Jak wygląda proces mrożenia

Bez względu na to, czy robimy to samodzielnie, czy robi to zakład produkujący mrożone warzywa i owoce oraz inne produkty - do mrożenia wybierane są produkty wysokiej jakości tuż po zbiorach, czyli w momencie, kiedy składników odżywczych jest najwięcej, jak np. tutaj: https://www.poltino.pl/pl/pdt/cty/warzywa.

Poza tym wtedy produkty są świeże i wartość do spożycia jest najwyższa -przy długim okresie przechowywania owoce i warzywa też tracą na swojej wartości, prócz tego pojawia się np. pleśń, zgnilizna.

Proces mrożenia najlepiej, by był szybki, by nie dochodziło do utraty drogocennych wartości - owoce i warzywa są myte, suszone, wstępnie zblanszowane (parzenie gorącą parą wodną, który wykonuje się przed mrożeniem- zapobiega to utracie składników odżywczych) i zamrożone.

Proces jest na tyle szybki, że utrata witamin i minerałów jest znikoma a w urządzeniu końcowym produkcji mamy gotowy, smaczny produkt gotowy do dalszej obróbki.

Mrożone warzywa i owoce - jak spożywać

Mrożonki

Przyglądając się sklepowym chłodniom łatwo zauważyć, że mrożonki możemy podzielić na osobno pakowane mrożone warzywa i owoce oraz gotowe mieszanki, dania z różnym przeznaczeniem. Producenci prześcigają się w coraz wymyślniejszych propozycjach różnorodnych mieszanek mrożonek przygotowywanych zgodnie z najwyższymi standardami produkcji i technologii przetwarzania.

Możemy samodzielnie komponować posiłki, kupując warzywa mrożone pakowane każde osobno, lub korzystać z gotowych mieszanek, jak np. warzywa na patelnię, mieszankę do zup, kompotów - wybór odpowiednich produktów jest ogromny.

Jak przygotować smaczny posiłek z mrożonek - zasady

 • By nie tracić witamin i minerałów zamkniętych w mrożonkach, pamiętajmy o kilku zasadach:
 • trzymajmy w stanie zamrożenia produkty zgodnie z terminem przechowywania - kupowane w sklepach na opakowaniu posiadają taką informację a jeśli sami mrozimy, to starajmy się spożyć je jak najszybciej - nie dłużej niż do roku;
 • unikajmy zamrażania i ponownego rozmrażania produktów - to wręcz niedozwolone;
 • rozmrażamy tylko tyle, ile potrzebujemy - wtedy nie będziemy niepotrzebnie marnować jedzenia;
 • mrożone warzywa i owoce tuż po wyjęciu z zamrażarki nadają się do obróbki - prosto z opakowania wrzucamy na patelnię lub do wody i gotujemy, smażymy, dusimy.

Podsumowanie

Mrożonki przez niektórych uważane są za żywność niemal doskonałą, gdyż są minimalnie przetworzone, a więc nie tracą dużej ilości składników odżywczych. Zachowują smak i barwę, dzięki czemu wiele osób korzysta z nich przez cały rok. Inni traktują mrożonki jak żywność wybrakowaną, gorszą od świeżej. Tak naprawdę i zwolennicy, i przeciwnicy mrożonek mają sporo racji.

Warto sięgać po mrożonki, gdyż są one pomocne wtedy, gdy nie dysponujemy dużą ilością czasu potrzebną na wstępną obróbkę i przygotowywanie posiłków - mrożone dania przygotowuje się bardzo szybko, gdyż są już wstępnie przygotowane - tak więc to oszczędność czasu i energii.

Naszym zdaniem mrożone warzywa i owoce mogą być doskonałym elementem i urozmaiceniem zdrowej diety każdego z nas szczególnie wtedy, kiedy obserwujemy deficyt świeżych warzyw i owoców - czyli zimą.

Spożywanie świeżych owoców i warzyw jest z pewnością korzystniejsze dla zdrowia, ale mrożonki są doskonałym uzupełnieniem codziennej diety, do czego zachęcamy nie tylko w zimie.

*artykuł zewnętrzny

Komentarze

 1. Dobrze mieć w pogotowiu zamrożone warzywa i owoce ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie lubię tak po prostu rozmrożonych warzyw czy owoców, ale lubię zamrozić puree z dyni na zupę, czy owoce, które użyję np. do koktajlu czy ciasta :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na rynku lokalnym. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku. Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady