Pierogi z kaszą gryczaną i serem

/ 2

Pierogi są prostym daniem, wymagającym jedynie nieco czasu, aby je ulepić. Dobrym pomocnikiem w lepieniu jest foremka do pierogów. Farsz z kaszy gryczanej i sera białego nadał pierogom lekkości i sprawił, że jest to obiad idealny.

Pierogi z kaszą i skwarkami
Jeśli chcemy zadowolić mięsożerców, pierogi można okrasić podsmażonym boczkiem, ja wolę z podsmażoną cebulką.

Składniki:

Ciasto na pierogi:

  • 500 g mąki pszennej
  • 1 1/2 szklanki ciepłej wody
  • 50 g masła
  • 1/2 łyżeczki soli

Farsz do pierogów:

  • 1 torebka kaszy gryczanej (100 g)
  • 250 g białego sera półtłustego lub tłustego
  • 1 cebula
  • sól
  • pieprz
  • olej do smażenia

Dodatkowo:

  • podsmażony chudy boczek lub cebula 

Farsz na pierogu z kaszy i sera

Lepienie foremką pierogów

Pierogi przed ugotowaniem

Jak zrobić pierogi?

  1.  Do przesianej mąki dodać pokrojone na mniejsze kawałeczki masło, sól i 1 szklankę ciepłej wody. Ręką zagniatać ciasto, podlewając pozostałą wodą. Ciasto ma być jednolite i elastyczne. Ciasto przykryć i odstawić na około 10 -15 minut.
  2. Kaszę ugotować. Cebulkę obrać, drobno pokroić i podsmażyć na złoty kolor. Ser rozetrzeć widelcem, dodać wystudzoną kaszę i podsmażoną cebulkę. Farsz przyprawić solą i pieprzem. Pieprz ma być dość mocno wyczuwalny. Dokładnie wymieszać.
  3. Od ciasta odrywać mniejsze kawałki (pozostałe ciasto przykrywać by nie schło), rozwałkowywać na grubość 2 - 3 mm, wykrawać krążki o średnicy 7 cm. Na każdy kłaść po łyżeczce farszu i składając na pół zlepiać brzegi, aby powstał pierożek. Ważne przy sklejaniu jest to, aby biorąc krążek obracać go tak, aby góra jego była na dole, wtedy dopiero nakładać farsz. Po rozwałkowaniu góra ciasta lekko podsycha i może się trudniej sklejać. Ja robiłam pierogi za pomocą foremki do pierogów, jest o wiele szybciej.
  4. Do wrzącej lekko osolonej wody wkładać partiami pierogi, gotować około 3 minuty od wypłynięcia. Przed wyjęciem najlepiej sprawdzić, czas gotowania zależy, jak grube ciasto jest na pierogach.
  5. Pierogi można podawać okraszone podsmażonym boczkiem lub cebulką.
  6. Z podanych składników wychodzi około 50 sztuk pierogów. Część nieugotowanych pierogów można zamrozić.

    Zobacz również: pierogi z kapustą i grzybami.

Komentarze

  1. świetnie wyglądają! super pomysł na farsz, również robię go często, lecz z dodatkiem mięty! polecam

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję, pomysł z miętą chętnie wypróbuję :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za odwiedziny 😊 Jest mi bardzo miło, że mój blog Ciebie zainteresował. Ucieszy mnie również Twój komentarz i polubienie mego profilu Facebook, Twitter lub Instagram.
Uwaga! Komentarze, które w treści zawierają linki do stron poza tym blogiem, są traktowane jako spam i usuwane 😑

FORMULARZ KONTAKTOWY

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Kuchcik gotuje — przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady

Blog kulinarny, na którym znajdziesz przepisy na proste, mniej i bardziej pracochłonne, smaczne i zdrowe dania, kuchnia domowa w nieco lżejszej odsłonie oraz smaki świata w moim wydaniu. Znajdziesz tu tylko sprawdzone przepisy, które zostały wypróbowane i zaakceptowane przez domowników i gości.

Przepisy

Przepisy kulinarne na pyszne pieczone ciasta np. seromakowiec, czy moja ulubiona malinowa chmurka, ale i łatwe do zrobienia ciasta bez pieczenia np.ciasto z jabłkami lub sernik bez pieczenia.

Domowe wypieki zazwyczaj są o umiarkowanej słodyczy, na co zwracam uwagę w opisie przepisu. Na stronie znajdziesz pomysły na śniadanie - naleśniki, na obiad - gulasz, a na kolację - pasta jajeczna. Z moich przepisów przygotujesz zdrowe surówki i sałatki, potrawy z mięsa i ryb oraz proste pieczywo, zupy i przetwory.

Przepisy i ich przygotowanie staram się dokładnie opisywać, aby nawet mniej doświadczone w kuchni osoby mogły je wykonać. Część przepisów ma już dodaną szacunkową liczbę kalorii w 100 g dania, aby można było korzystać z nich, będąc nawet na diecie.

Gotowanie

Gotuję z produktów jak najmniej przetworzonych, aby dania były nie tylko smaczne, ale pożywne i zdrowe. Do przygotowania używam jak najwyższej jakości produktów, które nie zawierają poprawiaczy smaku i wyglądu. Preferuję naturalne i sezonowe produkty, które dostępne są na lokalnym rynku. Do przyprawiania potraw używam świeżych lub suszonych ziół.

Gotowanie w domu jest dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku zwracania uwagi na to, co jemy i czym karmimy swoich bliskich. Dzięki przygotowywaniu posiłków w domu zwracamy większą uwagę na skład produktów, z których je robimy i zdrowiej się odżywiamy. Główną zaletą i chyba najważniejszą gotowania w domu jest to, że rzadziej sięgamy po niezdrowe dania gotowe typu fast food.

Potrawy doprawiam, jeśli chodzi o pikantność, słoność, czy słodycz zazwyczaj umiarkowanie. Każdy powinien doprawić potrawę według swoich upodobań.

Blog kulinarny

Blog kulinarny o kuchni i zdrowym gotowaniu jest również książką zawierającą najlepsze przepisy na dania, które lubią moi bliscy.

Wśród przepisów może zachwycić szybki deser, ale i bardziej wymagające ciasto drożdżowe, czy pyszna szarlotka.

Przepisy na dania obiadowe mają również dużo zwolenników, a szczególnie moje ulubione danie fasolka po bretońsku, a z dań mięsnych karkówka po cygańsku.Polecam również moje ulubione placki i sałatki, które często są wegetariańskie.

Zapraszam po przepis

Będzie mi bardzo miło, jeśli skorzystasz z moich przepisów i odwiedzisz mnie ponownie. Jestem pewna, że ze mną polubisz gotowanie, bo to jest łatwe i przyjemne. Ucieszy mnie również każdy komentarz, a szczególnie z konstruktywną podpowiedzią, co mogę poprawić.
Zakaz kopiowania i powielania treści i zdjęć bez zgody autora
Copyright © 2015- Kuchcik gotuje - przepisy na pyszne ciasta i zdrowe obiady